رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام همچنان ممنوع‌الملاقات است

رامین حسین پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام که در ۲ تیرماه ۱۳۹۶، در شهر سنندج بازداشت شده بود، علیرغم پیگیری‌های خانواده اش همچنان از ملاقات وکیل و خانواده اش محروم است.

به گزارش گذار، رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، کماکان از حق تلفن و ملاقات با خانواده‌اش محروم است و پیگیری و درخواست‌های مکرر مادر این زندانی سیاسی، برای ملاقات با فرزندش نتیجه‌ای در بر نداشته‌است.

یک منبع مطلع و نزدیک به خانواده‌ی این زندانی سیاسی به گذار گفت : «به خانواده‌ی رامین گفته‌اند “تا اطلاع ثانوی و برای مدتی نامشخص، فرزندشان، از حق ملاقات و داشتن ارتباط با خانواده‌اش حتی به صورت تلفنی محروم است.”»

 گفتنی است، تاکنون چندین هزار نفر از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین بالغ بر ۳۲ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین و هدایت عبدالله‌پور شده‌اند. در این رابطه جمع کثیری از شهروندان از اقصی نقاط ایران، کردستان و جهان، با نوشتن پلاکارد، بنر و همچنین دست‌نوشته‌های مختلف، و انتشار آن در فضای مجازی، احکام صادره اعدام این دو زندانی سیاسی را محکوم کرده‌اند.

همچنین ۲۴ نهاد فعال مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای خواهان لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند. تاکنون ده‌ها تجمع و آکسیون اعتراضی در خصوص محکومیت حکم اعدام رامین و دیگر زندانیان سیاسی در نقاط مختلف جهان برگزار شده است. بر همین مبنا سازمان‌های حقوق بشری از آن جمله دیده‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل و ده‌ها نهاد مدنی و حقوق بشری دیگر صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی را محکوم کرده و خواستار بازبینی مجدد در فرآیند دادرسی عادلانه برای وی شده‌اند. این سازمان‌ها، همچنین خواهان شفاف‌سازی در احکام صادره و عدم اعمال نفوذ نهادهای امنیتی، و استقلال قضات در روند اجرایی پرونده‌های زندانیان سیاسی، به ویژه در مورد رامین و هدایت هستند. در همین زمینه، و در تداوم برگزای حرکت‌های اعتراضی، جمع کثیری از شهروندان و فعالان مدنی کردستان ایران و تعدادی از فعالین مدنی ساکن در کردستان عراق با تجمع در مقابل دفتر مرکزی “سازمان ملل” مستقر در اربیل (هولیر) ضمن محکوم کردن حکم اعدام رامین حسین‌پناهی و هدایت عبدالله‌پور، از مردم ایران و کردستان، نهادها، سازمان‌های حقوق بشری داخلی و بین‌المللی، کشورهای مدافع حقوق بشر، شخصیت‌های سیاسی، مدنی و… خواستند، تا با اتخاذ تدابیری جدی، مانع از اجرای احکام صادره اعدام در خصوص این زندانی سیاسی شوند.

رامین حسین‌پناهی فعال سیاسی کُرد در ۲ تیرماه ۱۳۹۶، در شهر سنندج در حالی که مورد هدف نیروهای امنیتی قرار گرفته بود، بازداشت شد.. وی نهایتا پس از تحمل بیش از ۲۰۰ روز بازداشت در انفرادی‌های اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۶، به زندان سنندج منتقل شد.

این زندانی سیاسی روز ۲۵ ژانویه برابر با ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در حالی که تنها یک جلسه‌ی دادگاهی برای او برگزار شده بود، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی و یکی دیگر از قضات به مجازات اعدام محکوم شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده + 11 =