شیما بابایی فعال مدنی با قید وثیقه آزاد شد

شیما بابایی، فعال مدنی که همراه همسرش داریوش زند در ۱۲ بهمن‌ماه بازداشت شده‌بود، ساعاتی پیش، با قید وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین شد.

به گزارش گذار، شیما بابایی، فعال مدنی همسر داریوش زند که ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ توسط ماموران امنیتی در بهبهان بازداشت شده بود، بعدازظهر امروز شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ از بند ۲۰۹ زندان اوین با قید وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه موقتا آزاد شد.

داریوش زند و همسرش شیما بابایی، دو فعال مدنی که برای دیدار با خانواده داریوش زند از تهران به بهبهان رفته بودند، ۱۲ بهمن ماه در حالی در منزل پدری داریوش زند بازداشت شدند که شنبه، هفتم بهمن‌ماه، شعبه ۱۰۹۰ دادگاه ارشاد تهران بدون آنکه احضاریه‌ای برای شیما بابایی، ارسال کند اقدام به برگزاری جلسه بررسی اتهامات او کرده بود.

شیما بابایی بارها از سوی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات، احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌بود. این فعال مدنی پیشتر هم در ۵ خرداد ۹۵ بازداشت و پس از یک هفته با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. در بهمن‌ماه سال ۹۵ برای ارائه آخرین دفاعیات به شعبه سوم دادسرای اوین احضار و شش اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «نشر اکاذیب در فضای مجازی»، «توهین به رهبری»، «توهین به سران»، «ارتباط با بیگانه و رسانه‌های خارج از کشور» به وی تفهیم شد. او در تیرماه ۹۶ پس از مراجعه به دادسرای اوین متوجه می شود حکم زندان تعلیقی برایش صادر شده‌است، اما به این دلیل که حکم صادر شده در اختیار او قرار نگرفت متوجه میزان محکومیت خود نشد.

شیما بابایی فعال مدنی همچنین ۲۸ مردادماه ۹۶، در پی احضار به پلیس امنیت تهران همراه با پدرش دکتر ابراهیم بابایی بازداشت و به دادسرا منتقل شده بودند. در دادسرای شعبه اوین به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تفهیم و به همراه پدرش با قرار کفالت به‌طور موقت آزاد شدند.

شیما بابایی و همسرش داریوش زند در بهبهان، سعید اقبالی در کرمانشاه و محمود معصومی، لیلا فرجی و بهنام موسیوند در تهران از فعالان مدنی هستند که همگی ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

11 + یازده =