امیر جواهری لنگرودی در نشست وبیناری گذار؛ تجربه انقلاب ۵۷ مردم ایران و به وجود آمدن دیکتاتوری

امیر جواهری لنگرودی، فعال سیاسی و مدافع حقوق کارگران، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶)، در سالگرد انقلاب ۵۷ به تجربه انقلاب مردم ایران در سال ۱۳۵۷ و به وجود آمدن دیکتاتوری موجود پرداخت.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از حکومت اسلامی به دموکراسی در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی در روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶)، برگزار شد.

در این نشست وبیناری شرکت‌کنندگان درباره پشتیبانی از جنبش آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه و اقدام مشترک دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند.

بخش های کوتاهی از گفتگوی این وبینار سراسری به تجربه ۳۹ سال پیش مردم ایران گذشت که چطور مردم، دیکتاتوری عظیم شاه را در هم شکسته و مردی که خود را سایه خدا می‌دانست به کناری راندند. هر چند بنا بود آن شخص جایگزین با خود نور بیاورد که این اتفاق نیفتاد.

خمینی، با وعده آزادی و نان به ایران بازگشته بود، عقاید فاشیستی خود را پیاده کرد و هر نوع برابری و حق‌طلبی را سرکوب نمود و کشتار عظیم ۶۷ را راه انداخت و به اعدام‌های فله های و کشتار و سرکوب دانشجویان و فعالین و تمامی مخالفین پرداخت.

ثمره انقلاب برای مردم ایران چیزی جز یاس، ناامیدی و نامرادی نداشت و امروز جنبش‌های ضد استبدادی نتیجه همان سرکوب‌هاست.

خیزش مردم در دی‌ماه ۱۳۹۶ عبور از تمامی جناح‌های حاکم بر کشور بود. (چه اصلاح طلب و چه اصول طلب)

امروز شاهد قیام دختران و زنان در سراسر ایران هستیم که همگی به حجاب اجباری نه می‌گویند و جنبش آنها دختران خیابان انقلاب نام گرفته‌است.

مردم به خیلی مسائل پی برده‌اند. اختلاسها، دزدی‌های میلیاردی، توسعه‌طلبی حکومت و جنگ‌طلبی رژیم برای مردم روشن شده‌است .

به جد باید به این اندیشید که آیا جمهوری اسلامی همان بود که ما می خواستیم؟! خیر! میوه تلخ و زهرآگین انقلاب نتیجه شکست انقلاب ۵۷ است. بنابراین انقلاب ۵۷ همانقدر که شکوه‌آمیز است، همان اندازه هم عبرت‌آمیز است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان امیر جواهری لنگرودی، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶)،  آمده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هجده − پنج =