میثاق پارسا در نشست وبیناری گذار؛ تشدید تضادهای ایجاد شده در جمهوری اسلامی

میثاق پارسا استاد ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا، در وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، روز یک‌شنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶)، به تشدید تضادهای موجود در جمهوری اسلامی و نتیجه آن‌ها پرداخت.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از حکومت اسلامی به دموکراسی در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، روز یک‌شنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶)  برگزار شد.

در این نشست وبیناری شرکت‌کنندگان درباره پشتیبانی از جنبش آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه و اقدام مشترک دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند و به عنوان گام اول خواهان آزادی تمامی بازداشت‌شدگان اخیر و زندانیان سیاسی – عقیدتی و توقف کامل اعمال خشونت از طرف تمام جناح‌های حکومتی در جریان جنبش سراسری و اعتراضات مردم ایران شدند.

میثاق پارسا استاد ایرانی دانشگاه‌های آمریکا، در بخشی از سخنان خود در نشست وبیناری یک‌شنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶)، از تضادهای سیاسی و اقتصادی در رژیم شاه نام برد و گفت: «اکنون تضادها  در ایران شدت بیشتری یافته‌اند و تعداد آنها هم بیشتر شده است. آن زمان در دوره شاه، همان دو تضاد باعث بروز تضاد سوم و نهایتا انقلاب شد.»

میثاق پارسا در بخش دیگری از وبینار گفت :«خمینی قبل از انقلاب وعده‌های بسیاری برای برقراری دموکراسی داد که نه تنها به آن وعده ها عمل نکرد، بلکه اوضاع بدتر هم شد. در واقع این رژیم خود را در حد و اندازه خدا می داند. به این نحو برگزاری رفراندوم ناممکن است، زیرا که قدرت را در دست دارند و اصلا برای مردم حقی قائل نیستند.»

وی افزود :«این حکومت قشری را بر عرصه حکومت آوردند که به هیچ عنوان نمی‌شود به آنها اعتراض کرد و روحانیت قدرت را در درست گرفته‌اند. هزاران روحانی منافع مختلفی دارند و نمی‌شود یک نفر را برای عوض کردن رژیم قانع کرد (زیرا با یک شخص طرف نیستی)»

میثاق پارسا نویسنده و روشنفکر ایرانی از جمله محققان و اساتید ایرانی برجسته در دانشگاه‌های آمریکا است که درباره دموکراسی در ایران کتابی به همین نام نوشته است.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان میثاق پارسا در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ (۲۲ بهمن ۱۳۹۶) آمده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − هفت =