گفتگو با بهزاد کریمی فعال سیاسی در سلسله گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی-بخش سوم

گفتگوی رضا بدیعی با بهزاد کریمی، فعال سیاسی، در سلسله گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی و ارائه راهکارهایی در زمینه گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی-بخش سوم

به گزارش گذار، در ادامه سلسله گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، «بهزاد کریمی» روز شنبه ۳ مارس ۲۰۱۸ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶) برخی از دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را در زمینه گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی با مخاطبان گذار در سه بخش به اشتراک گذاشت.

بهزاد کریمی، در بخش های پیشین به صحبت هایی در مورد انقلاب ۱۳۵۷ ایران و محصول آن که حکومتی خودکامه و سرکوب گر شد، پرداخت و ضمن معرفی خود چکیده ای از نحوه فعالیت های خود و آغاز حرکت های سیاسی و سیر تحولی که در منش سیاسی اش شکل گرفت توضیحاتی را ارائه کرد.

در بخش سوم و آخرین قسمت از این گفتمان بهزاد کریمی، از ضرباتی که سازمان فدائیان خلق در تیرماه ۱۳۵۵ خورد صحبت به میان آورد و گفت: “بخش بزرگی از سازمان همان زمان از بین رفت و تنها بخش کوچکی از آنها باقی ماندند که پس از پائیز ۵۷ و بعد از آزادی زندانیان سیاسی سازمان در بطن خیزش مردم توانست سربلند کند.”

در ادامه این گفتمان بهزاد کریمی تاکید کرد “تمام مبارزات در رژیم شاه بر حق بود، چرا که آن حکومت دیکتاتوری بود و تمام تلاش مان مبارزه با دیکتاتوری بود،  اما بیشترین انرژی چپ و باقی مخالفان شعار نهایی مرگ بر شاه بود و این بزرگترین خطای ما بود چرا که تمام وقت مان را گذاشتیم که این (رژیم شاه) برود، اما که بیاید؟!”

بهزاد کریمی، فعال سیاسی، چهره‌ای با سابقه و شناخته شده در چپ ایران، زاده تبریز است. وی از نیمه دهه چهل خورشیدی تا امروز به مدت نیم قرن فعالیت سیاسی داشته و دارد.

بهزاد کریمی پیش از انقلاب سه بار بازداشت شد و قریب به هفت سال از عمرش را در زندان سپری کرد. بهزاد کریمی از فعالین دیرینه جنبش فداییان خلق ایران است، ولی پس از انقلاب ۱۳۵۷ در زمره کادرهای مرکزی این سازمان در پایان سال ۶۱ ناگزیر کشور را ترک کرد و از آن زمان تا اکنون ۳۴ سال است که به اجبار در مهاجرتی ناخواسته به سر می برد.

بهزاد کریمی، در سازمان متبوع خود -فداییان خلق ایران (اکثریت)- مسئولیت های مرکزی متعددی بر عهده داشت. ولی فعالیتش در دهسال گذشته بیشتر به نوشتار و تحلیل اوضاع و روندهای سیاسی گذشته است. وی مقالات متعددی در زمینه مسایل سیاسی و نظری به رشته تحریر در آورد. کتابی نیز تحت عنوان “سیر گفتمانی ما” منتشر کرد ‌که به روند تحولات فکری در جنبش فداییان خلق ایران اختصاص دارد.

بهزاد کریمی را به عنوان فردی مطلع از فراز و فرودهای جنبش چپ و دمکراتیک ایران در پنجاه سال گذشته می شناسیم که آشنا با چند و چون مبارزات دمکراسی خواهانه و عدالت طلبانه امروز ایران است.

بخش اول این گفتگو

بخش دوم این گفتگو

برای آشنایی بیشتر با بهزاد کریمی و زمینه فعالیت‌هایش اینجا کلیک کنید یا به ویدئویی که در انتهای همین گفتمان آمده مراجعه کنید.

در ادامه بخش سوم فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با بهزاد کریمی در روز شنبه ۳ مارس ۲۰۱۸ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶) آمده است.

آشنایی بیشتر و خلاصه‌ای از سوابق و معرفی بهزاد کریمی در ویدئوی زیر:

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × 1 =