رضوان مقدم در نشست وبیناری گذار؛ توضیحاتی در مورد گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی و ارائه توضیحاتی در مورد خیزش‌های اخیر مردم

رضوان مقدم، پژوهشگر، فعال حقوق‌ بشر و حقوق زنان، در نشست وبینار گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱ بهمن ۱۳۹۶) به بررسی راه کارهای موجود و توضیحاتی در مورد گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی پرداخت و توضیحاتی نیز در مورد خیزش‌های اخیر مردمی ارائه کرد.

به گزارش گذار، رضوان مقدم، پژوهشگر، فعال حقوق‌بشر و حقوق زنان، در نشست وبینار گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱ بهمن ۱۳۹۶) به شیوه‌های مبارزه خشونت‌پرهیز مانند نافرمانی مدنی و اعتصابات سراسری اشاره کرد و توضیحاتی در مورد خیزش‌های اخیر مردمی دیماه ۱۳۹۶ ارائه کرد. همینطور در بخشی از صحبت‌هایش پاسخ برخی پرسش‌ها را داد.

رضوان مقدم، در قسمتی از صحبت‌های خود گفت: «خون‌های به ناحق ریخته شده، چه در تظاهرات و چه در سانحه کشتی سانچی، نتیجه‌ی بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی حکومتی است که نزدیک به چهل سال همچون اختاپوس بر جان و مال مردم بدون واهمه‌ای حکومت می‌کند.»

این پژوهشگر، فعال حقوق‌بشر و حقوق زنان، در این نشست وبیناری افزود: «ما تجربه دخالت‌ کشورهای دیگر را داریم و باید از گذشته و تاریخ درس بگیریم. دموکراسی کالایی نیست که صادر یا وارد شود. دموکراسی باید به  صورت فرهنگ در بیاید و فرهنگ دموکراسی نیاز به کار فرهنگی دارد.»

رضوان مقدم در انتهای صحبت‌های خود ضمن تاکید بر مبارزه پرهیز از خشونت برای سرنگونی حکومت گفت: «بحث اعتصابات سراسری به معنای طولانی شدن اعتصابات نیست و به عنوان نمونه به تجربه سال ۱۳۵۷ اشاره‌کرد و اینکه باید ببینیم چه روشی در این مبارزات موثرتر است.»

رضوان مقدم فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را با محوریت مطالبه حقوق انسانی شهروندان ایرانی در پیش از انقلاب آغاز کرده است. وی در ابتدای دهه شصت بازداشت و دو سال را در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر برد.

به گفته این فعال حقوق زنان ایرانی، وی از سال ۱۳۶۴ بر موضوع مطالبات زنان ایرانی و فرهنگ‌سازی در این حوزه تمرکز کرده است. او همچنین از جمله فعالان کارزار رفع تبعیض‌های قانونی علیه زنان در ایران، موسوم به «کمپین یک میلیون امضا» است.

توانمندسازی زنان، محیط زیست، اعتیاد، بهداشت و مبارزه با ایدز و مطالبات حقوق بشری و مدنی از جمله موضوعاتی بوده که در چند دهه اخیر این چهره سرشناس ایرانی پیگیری کرده است.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری بخش‌هایی از سخنان رضوان مقدم در جریان نشست وبیناری گذار یک‌شنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱ بهمن ۱۳۹۶) آمده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو + دو =