منصور اوسانلو در نشست وبیناری گذار؛ تشریح فعالیت طیف‌های مختلف احزاب و استفاده از امکانات موجود در جنبش‌ها

منصور اوسانلو، فعال کارگری و کنشگر مدنی در وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۲۵ مارچ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷)، شرکت کرد و به بحث در زمینه گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی پرداخت.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از حکومت اسلامی به دموکراسی در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، روز یک‌شنبه ۲۵ مارچ ۲۰۱۸ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

در این نشست وبیناری شرکت‌کنندگان درباره پشتیبانی از جنبش آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه و اقدام مشترک دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند. منصور اوسانلو، فعال کارگری و کنشگر سیاسی، به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان وبینار از فعالیت گوناگون طیف‌های مختلف احزاب گفت و اینکه شبکه‌های مختلف با توجه به امکانات خود همه و همه سعی دارند به نحوی در جنبش‌های اخیر سهمی داشته باشند.

در بخشی از این وبینار منصور اوسانلو، فعال کارگری و کنشگر سیاسی، گفت: «من طیف بزرگ یک شورای هماهنگی انقلاب ملی ایران را پیش‌بینی کرده‌ام و با برخی از فعالین خارج از کشور گفتگوهایی انجام داده‌ام که یگانه نیرویی که بدنه وسیع اجتماعی هم دنبالش بکنند، ولی متاسفانه هنوز از سازمان‌دهی کافی برخوردار نیست.»

در بخشی دیگر از این گفتمان اینترنتی منصور اوسانلو افزود: «هر زمانی که مردم ببینند که دولت‌های اروپایی دست حمایت خود از مردم ایران را برداشته‌اند، مردم ناامیدتر شده‌اند و این عملا در طول این سال‌ها دیده شده و به همین دلیل در دستور کار اجرایی نیروهای برانداز باید قرار بگیرد که دگرگونی را رهبری و همکاری بکنیم، اگر نه دخالت‌های مستقیم را دیگر حکومت‌ها اعمال خواهند کرد.»

منصور اُسانلو، متولد ۴ اسفند ۱۳۳۸ تهران، از رهبران سابق سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه (شرکت واحد) و فعال سندیکالیست ایرانی که بارها به دلیل مبارزات کارگری و تلاش برای احقاق حقوق کارگران شرکت واحد و اتوبوسرانی در زندان‌های جمهوری اسلامی زندانی شده‌بود.

ابتدا او را در دی‌ماه ۱۳۸۴، در پی اعتراضات کارگری دستگیر و به مدت ۸ ماه در بازداشت به سر برد.

وی در مرداد ۱۳۸۵ با قید سنگین آزاد شد، ولی بعد از آزادی ماه‌ها تحت کنترل و تعقیب قرار داشت، تا اینکه مجدداً ۲۸ آبان ۱۳۸۵ در خیابان و در حالی که با ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد به ادارهٔ کار می‌رفتند تا به وضعیت کارگران اخراجی رسیدگی کنند، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شد. وی یک‌ماه بعد از این تاریخ مجدداً با قید کفالت آزاد شد.

منصور اسانلو، به همراه میلاد درویش (عضو پیشین کانون صنفی معلمان) خبرنامه پیک واحد را پایه‌گذاری می‌کند که بعد از دو شماره به پیام سندیکا تغییر نام داد و درویش سردبیری‌اش را بر عهده گرفت. نشریه پیام سندیکا، ماهنامه داخلی سندیکاهای مستقل کارگری ایران بود که به‌طور خودجوش و بدون مجوز در بین کارگران دست به دست میشد. انتشار این نشریه خبری تا دستگیری سردبیرش ادامه داشت.

منصور اوسانلو نهایتا به دلیل شدت گرفتن تهدیدات مجبور به ترک کشور شد. وی همچنان پس از خروج از کشور فعالیت‌های خود را در زمینه دفاع از حقوق کارگران و همینطور دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق اقلیت ها ادامه داد.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان منصور اوسانلو در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ مارچ ۲۰۱۸ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) آمده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × 5 =