یداله بلدی در نشست وبیناری گذار؛ تاکیدی بر مفاهیم دموکراسی، رفاه مردم، عدالت اجتماعی و جدایی دین از سیاست

یداله بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، در وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۲۵ مارچ ۲۰۱۸ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷)، برای گذار از حاکمیت اسلامی، بر بررسی راه‌کارهایی برای رسیدن به رفاه انسان‌ها، عدالت اجتماعی، دموکراسی و جدایی دین از سیاست تاکید کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از حکومت اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور، از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور رضا بدیعی، منصور اوسانلو، سپهرداد گرگین، سیاوش عبقری، عزیز دادیار و جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، یک‌شنبه ۲۵ مارچ ۲۰۱۸ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

در این نشست وبیناری شرکت‌کنندگان درباره پشتیبانی از جنبش آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه و اقدام مشترک دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند. یداله بلدی، به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان وبینار روز یک‌شنبه ۲۵ مارچ ۲۰۱۸ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷)، ضمن تبریک نوروز ۱۳۹۷، رویکرد خود را برای استقرار دموکراسی و گذار از حاکمیت اسلامی و تایید بر انسجام نیروهای داخل کشور شرح داد.

در بخشی از این وبینار سراسری یداله بلدی گفت: «نوروز امسال با همه مشکلات و بدبختی‌هایی که مردم داشتند (به خصوص مردم کردستان) با شکوه هر چه بیشتر برگزار شد.»

یداله بلدی، در نشست وبیناری سراسری گذار گفت :«در سه ماه اخیر، به جز سه گروهی که با ما همکاری نمی‌کردند، با گروه‌های زیادی نشست داشتیم و به نظر من ما باید به جای تاکید بر مسائل فردی و افراد روی مفاهیم تاکید داشته باشیم. روی دموکراسی، روی رفاه مردم، روی عدالت اجتماعی و روی جدایی دین از دولت کار کنیم و این منسجم‌تر از مسائل فردی خواهد بود.»

وی در قسمتی دیگر از این نشست وبیناری گفت: «ما باید با داخل کشور یک پیوند مستحکم برقرار کنیم و همواره با جریانات داخل یک همبستگی داشته باشیم و البته اگر نهادهای مدنی و اصناف داخل کشور هدفمند جلو بروند، بسیار سودمند خواهد بود. چرا که هیچ نیرویی به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد و تا طبقات مختلف متحد نشوند، ما به جایی نخواهیم رسید.»

یداله بلدی، فعال سیاسی، در انتهای سخنان خود افزود: «سال گذشته ما بحران‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم. کودکان و زنان خیابانی بیشتر شدند و به قدری در جامعه ما جاهل‌ها و چاقوکش‌ها زیاده شده‌اند و متاسفانه لات‌هایی به وجود آمده‌اند که بر روی هر انسانی تیغ می‌کشند و اینها همه زاییده حکومت است و امیدوارم همگی دست به دست هم بدهیم تا جامعه خود را بسازیم.»

یداله بلدی، جامعه‌شناس کرمانشاهی و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، از جمله زندانیان سیاسی و مبارزان با سابقه آزادیخواه کُرد است که در سال‌های پیش از انقلاب در زندان‌های رژیم شاه محبوس بود. او کماکان و به صورت مستمر با نوشتن مقالات انتقادی و روشنگرانه و همچنین با انجام فعالیت‌ها و برپایی میتینگ‌های سیاسی و اعتراض‌های حقوق بشری حضور موثر دارد.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان یداله بلدی در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ مارچ ۲۰۱۸ (۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) آمده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 + 16 =