منصور اوسانلو در نشست وبیناری گذار؛ تشکیل شورای رهبری با نگاهی اتحاد طلبانه و همگرایانه

منصور اوسانلو، فعال کارگری و کنشگر سیاسی در وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۸ آپریل ۲۰۱۸ (۱۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۷)، شرکت کرد و به دو موضوع اساسی و همینطور موانع و چالش‌های موجود برای گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، از نقطه نظر خود پرداخت.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از حکومت اسلامی به دموکراسی در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، روز یک‌شنبه ۸ آپریل ۲۰۱۸ (۱۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

در این نشست وبیناری شرکت‌کنندگان، درباره پشتیبانی از جنبش آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه و اقدام مشترک دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند. منصور اوسانلو، فعال کارگری و کنشگر سیاسی، به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان وبینار از دو موضوع اساسی صحبت کرد و از وضعیت وخیم اقتصادی حاکم بر جمهوری اسلامی و تاثیر تحریم های اقتصادی که گربیان حکومت را گرفته است، یاد کرد.

در بخشی از این وبینار منصور اوسانلو، فعال کارگری و کنشگر سیاسی، گفت: «تمام مجاری ورودی پول (پولی که پول شویی شده) بسته شده است، چرا که جمهوری اسلامی از منابع مختلفی چون سکس، مواد مخدر، فروش اسحله و صدور بحران سود وحشتناکی دارد و تمام اینها از درآمد نفتی بیشتر است، به همین دلیل سقوط حکومت بسیار نزدیک است.»

در وبینار گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی که در روز یک‌شنبه ۸ آپریل ۲۰۱۸ (۱۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد، منصور اوسانلو، افزود: «همه مزد بگیران و همه کسانی که به انواع مختلف از جمهوری اسلامی ستم دیده اند، بایستی صدای آنها در آن اسناد و برنامه ریزی شورای هماهنگی شنیده شود. مردم ایران نیاز به یک آلترناتیو رهبری دارند که بتواند برنامه هایی که در دست دارد را اجرا کند.»

منصور اُسانلو، متولد ۴ اسفند ۱۳۳۸ تهران، از رهبران سابق سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه (شرکت واحد) و فعال سندیکالیست ایرانی که بارها به دلیل مبارزات کارگری و تلاش برای احقاق حقوق کارگران شرکت واحد و اتوبوسرانی در زندان‌های جمهوری اسلامی زندانی شده‌بود.

ابتدا او را در دی‌ماه ۱۳۸۴، در پی اعتراضات کارگری دستگیر و به مدت ۸ ماه در بازداشت به سر برد.

وی در مرداد ۱۳۸۵ با قید سنگین آزاد شد، ولی بعد از آزادی ماه‌ها تحت کنترل و تعقیب قرار داشت، تا اینکه مجدداً ۲۸ آبان ۱۳۸۵ در خیابان و در حالی که با ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد به ادارهٔ کار می‌رفتند تا به وضعیت کارگران اخراجی رسیدگی کنند، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شد. وی یک‌ماه بعد از این تاریخ مجدداً با قید کفالت آزاد شد.

منصور اسانلو، به همراه میلاد درویش (عضو پیشین کانون صنفی معلمان) خبرنامه پیک واحد را پایه‌گذاری می‌کند که بعد از دو شماره به پیام سندیکا تغییر نام داد و درویش سردبیری‌اش را بر عهده گرفت. نشریه پیام سندیکا، ماهنامه داخلی سندیکاهای مستقل کارگری ایران بود که به‌طور خودجوش و بدون مجوز در بین کارگران دست به دست میشد. انتشار این نشریه خبری تا دستگیری سردبیرش ادامه داشت.

منصور اوسانلو نهایتا به دلیل شدت گرفتن تهدیدات مجبور به ترک کشور شد. وی همچنان پس از خروج از کشور فعالیت‌های خود را در زمینه دفاع از حقوق کارگران و همینطور دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق اقلیت ها ادامه داد.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان منصور اوسانلو در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۸ آپریل ۲۰۱۸ (۱۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۷) آمده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − 9 =