گلرخ ابراهیمی ایرایی از بیمارستان به زندان قرچک ورامین بازگردانده شد

گلرخ  ابراهیمی ایرایی، زندانى سیاسى محبوس در زندان قرچک ورامین، که پس از گذشت ۸۰ روز، به اعتصاب غذاى خود پایان داده بود، از بیمارستان بقیه الله به زندان بازگردانده شد.

به گزارش گذار، گلرخ  ابراهیمی ایرایی، که ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از گذشت ۸۰ روز، به اعتصاب غذاى خشک خود پایان داده بود، یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، با وجود ضعف عضلانی و بیماری، از بیمارستان بقیه الله، بدون تکمیل دوره درمان، به زندان قرچک ورامین بازگردانده شد.

گلرخ  ابراهیمی ایرایی، زندانى سیاسى محبوس در زندان قرچک ورامین، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از گذشت ۸۰ روز، اعتصاب غذاى اعتراضى، با پادرمیانى خانواده و در پاسخ به خواسته بیش از هزار فعال مدنى و سیاسى و ٢٨ نهاد حقوق بشرى و وعده رسیدگى به خواسته هایش به اعتصاب غذاى خود پایان داده بود، به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده در تقیبح مجازات سنگسار، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

این زندانی سیاسی، همراه با آتنا دائمی، در اعتراض به انتقال به زندان قرچک ورامین، همراه با ضرب و شتم و فحاشی از سوی مأموران امنیتی دربند دو الف سپاه مستقر در زندان اوین، از ۱۴ بهمن ۱۳۹۶  با انتشار نامه‌ای اعتصاب خود را اعلام کره بودند. این دو کنشگر مدنی با بی‌توجهی مسوولان قضایی نسبت به اعتصاب غذایشان در زندان شهر ری (قرچک)، از ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ با پرهیز از خوردن مایعات، اعتصاب غذای خود را به اعتصاب خشک تبدیل کردند. آتنا دائمی ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد و نهایتا گلرخ ایرایی هم، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از گذشت ۸۰ روز بنا به وعده مسئولان مبنی بر رسیدگی به خواسته هایش و درخواست شمار زیادی از کنشگران مدنی و خانواده اش، اعتصاب غذای خشک خود را پایان بخشید.

«گلرخ ابراهیمی ایرایی» به همراه همسر خود «آرش صادقی» ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، از سوی «قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه» بازداشت شده بود. پس از بازداشت، دادسرای شهید مقدسی برای «گلرخ ابراهیمی ایرایی» وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان به جرم فعالیت های فیسبوکی تعیین کرد. این فعال سیاسی نیز پس از تحمل حدود سه هفته بازداشت در بند دو الف سپاه در ۵ مهر ماه ۱۳۹۳ با تودیع وثیقه آزاد شد. ولی بعدتر در اردیبهشت‌ماه ۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد و سپس با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۶، حکم او به ۳۰ ماه تقلیل یافت.

گلرخ ابراهیم ایرایی، ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و به زندان اوین منتقل گردید و ۴ بهمن ۱۳۹۶ همراه با ضرب و شتم و فحاشی از سوی مأموران امنیتی دربند دو الف سپاه مستقر در زندان اوین همراه با آتنا دائمی به زندان قرچک ورامین منتقل‌شدند.

زندان شهر ری (که به زندان قرچک نیز معروف است) سابقا یک مرغداری بوده است و در آنجا صدها زن که به جرایم خشن محکوم شده‌اند، در شرایط پرازدحام و غیر بهداشتی و بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم، غذای مناسب، دارو و هوای تازه نگهداری می‌شوند. گزارش‌های دریافتی از این زندان حاکی از شیوع گسترده بیماری‌های عفونی، مصرف مواد مخدر و سطح بالای خشونت هم در بین زندانیان و هم توسط ماموران علیه زندانیان است.

زندان قرچک یا زندان قرچک ورامین یکی از زندان‌های ایران است که مخصوص نگهداری زندانیان زن با جرایم عمومی است.
این زندان در بیابان‌های حوالی شرق تهران واقع شده که موقعیت جغرافیایی این زندان، شرایط را عملاً برای ملاقات خانواده‌های زندانیان با آن‌ها دشوار می‌سازد.

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 + 15 =