تلاش برای اختفای جنایت و تخریب گورهای جمعی جان‌باختگان کشتار سال ۶٧ توسط حکومت ایران

سازمان عفو بین الملل و سازمان عدالت برای ایران با انتشار بیانیه ای نسبت به اختفای جنایات و تخریب گورهای جمعی جان‌باختگان کشتار سال ۶٧ توسط حکومت ایران ابراز نگرانی کرده اند.

نزدیک به سه دهه است که مقامات ایرانی به صورت سازمان‌یافته محل دفن هزاران زندانی سیاسی و عقیدتی، که در مرداد و شهریور ۶۷ قهراً ناپدید و به صورت فراقانونی اعدام شدند را پنهان نگاه داشته‌اند.
بر اساس اطلاعاتی که از سوی زندانیان سابق، اعضای خانواده‌ها، مدافعان حقوق بشر، رسانه‌های خبری و گروه‌های سیاسی به دست آمده، احتمال می‌رود که تعداد گورهای جمعی که در نقاط مختلف ایران پراکنده‌اند بالغ بر ۱۲۰ مورد باشد. بسیاری از این گور‌ها در نقاط متروکه در داخل یا حوالی قبرستان‌ها واقع هستند.
در این گزارش، عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران تخریب یا نابودی هفت گور ‌جمعی قطعی یا احتمالی به دست مقامات ایرانی را در فاصله‌ی بین سال‌های ۱۳۸۲ و ۱۳۹۶ مستند کرده‌اند.
اقدامات تخریبی شامل موارد زیر بوده است: خاک‌برداری با بولدوزر؛ پنهان‌سازی گورهای جمعی زیر قبرهای جدید انفرادی؛ احداث ساختمان یا جاده بر روی گورها؛ ریختن بتن بر روی گورهای جمعی و تبدیل مکان گورهای جمعی به محل انباشت زباله.

عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران شدیداً نسبت به اقداماتی که از سوی مقامات ایرانی برای تخریب گورهای جمعی قربانیان کشتار ۶۷ صورت می‌گیرد نگران هستند.
پنهان‌کاری عامدانه مقامات ایرانی درباره محل دفن هر یک از قربانیان کشتارهای سال ۶۷ مصداق ناپدیدکردن قهری است که مطابق قوانین بین‌المللی جرم تلقی می‌شود.
عذاب و پریشانی که خانواده‌های کشته‌شدگان به دلیل تصمیم مقامات برای ناپدیدکردن قهری و اعدام مخفیانه زندانیان، پنهان‌سازی محل حقیقی دفن آنان و همچنین تخریب و بی‌احترامی به گورهای جمعی، متحمل شده و می‌شوند در حکم نوعی شکنجه یا اقسام دیگر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و ترذیلی است.
عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران از مقامات ایران خواسته‌اند:

فوراً به تخریب گورهای دسته‌جمعی که حاوی بقایای پیکرهای قربانیان کشتار ۶۷ است پایان دهند.
آنها باید تضمین کنند که گورهای یادشده تا زمان انجام تحقیقات قانونی مستقل و مقتضی برای تعیین هویت صاحبان بقایای موجود و پی بردن به چگونگی ماوقع، به عنوان صحنه جرم به رسمیت شناخته شده و محفوظ باقی می‌مانند.
مسئولان اعدام‌های فراقانونی و ناپدیدسازی‌های قهری باید به صورت عادلانه و بدون استفاده از مجازات اعدام محاکمه شوند.

گزارش عفو‌ بین‌الملل و عدالت برای ایران به انگلیسی

فایل پی‌دی‌اف گزارش «اختفای جنایت؛ تخریب گورهای جمعی جان‌باختگان کشتار سال ۶٧ توسط حکومت ایران»

اطلاعیه مطبوعاتی عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران به انگلیسی

جمهوری اسلامی ایران در حال تخریب آثار جرم کشتار ۶۷ است:

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 + پانزده =