ساخت اولین کلیسا در عربستان

روزنامه غیر دولتی «ایجبت اندیپندنت» چاپ مصر روز جمعه نوشت: براساس توافقی که اخیرا میان ریاض و واتیکان امضا شده است، عربستان برای اولین بار با ساخت کلیسا در این کشور موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به پاپ اعلام کرد: این توافق میان کاردینال «جان لوئیس توران» رئیس شورای گفت و گوی ادیان واتیکان وابسته به پاپ و «محمد بن عبدالکریم العیسی» دبیرکل عربستانی اتحادیه جهان اسلام منعقد شده است.

براساس این توافق، یک کمیته مشترک مرکب از نمایندگان دو طرف برای نشست‌های آینده ایجاد می‌شود. همچنین این کمیته، هر دوسال یکبار نشست خواهد داشت.

«پل منجد الهاشم» نماینده پاپ در خاورمیانه نیز در این خصوص گفت: بحث‌هایی برای ساخت کلیسا در عربستان وجود دارد.

الهاشم تصریح کرد: سه تا چهار میلیون مسیحی در عربستان زندگی می‌کنند که امیدواریم این افراد، کلیسایی (برای عبادت) داشته باشند.

لوئیس توران رئیس شورای گفت و گوی ادیان واتیکان ۱۸ آپریل ۲۰۱۸ (۲۹ فروردین) برای نخستین بار به عربستان سفر و با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

«بشاره الراعی» رئیس کلیسای مارونی لبنانی، نیز نوامبر ۲۰۱۷ (آبان/ آذر ۹۶) با پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دیدار و گفتگو کرد.

از سوی دیگر، بن سلمان در جریان سفر چند هفته‌ای خود به آمریکا، با گروهی از رهبران یهودی و مسیحی کلیسای کاتولیک در نیویورک دیدار داشت.

کشیش آمریکایی «براندن» نیز آوریل ۲۰۱۷ (فروردین/ اردیبهشت ۹۶) اعلام کرد که مجوز تاسیس نخستین کلیسا در عربستان را ارائه کرده است که مقام‌های ریاض با آن موافقت کرده اند.

وی در گفتگو با یک شبکه آمریکایی تاکید کرد، یک کلیسا که «امید» نام دارد، در ریاض در دست ساخت است و در آن هزاران مسیحی به عبادت مشغول هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه + 7 =