بازداشت مجدد شاپرک شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب در کاشان

فاطمه (شاپرک) شجری‌زاده یکی از دختران خیابان انقلاب، که یک‌بار ۳ اسفند ۱۳۹۶ بازداشت شده بود، به دلیل اعتراض به حجاب اجباری، مجددا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به همراه پسر ۹ ساله‌اش در کاشان، بازداشت شد.

به گزارش گذار، فاطمه (شاپرک) شجری‌زاده که یک‌بار ۳ اسفند ۱۳۹۶، در خیابان قیطریه تهران بازداشت شده بود، به دلیل اعتراض به حجاب اجباری برای بار دوم، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به همراه پسر ۹ ساله‌اش در کاشان توسط پلیس امنیت، بازداشت شد. پسر ۹ ساله شاپرک شجری‌زاده ساعاتی پس از بازداشت، به همراه دوست این دختر خیابان انقلاب آزاد شدند.

شاپرک شجری‌زاده از دختران خیابان انقلاب، چهارشنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۶، با سپردن وثیقه آزاد شده بود و بنا به گفته نسرین ستوده، وکیل وی، دادگاه شاپرک شجری‌زاده روز ۲۰ خرداد ماه در شعبه ۱۰۸۹ دادگاه کیفری استان تهران برگزار خواهد شد.

نسرین ستوده وکیل شاپرک شجری زاده به دویچه وله گفت: «این بازداشت مصداق بازداشت فراقانونی و خودسرانه است و دستگیری پسر ۹ ساله موکلش نیز مصداق کودک‌آزاری است.»

همچنین نسرین ستوده با اظهار اینکه بازداشت سریع شاپرک او به همراه پسر ۹ ساله‌اش از مصادیق خشونت است به کمپین حقوق بشر در ایران گفت:‌ «من نمی‌دانم ایشان کشف حجاب کرده یا نکرده. اما سوالم این است که چرا فوری زنی به علت عدم رعایت حجاب یا بدحجابی یا لباس تنگ یا کوتاه یا داشتن روژلب بازداشت می‌شود اما در جرم‌های مانند قتل و دزدی هم به این سرعت فرد مشکوک بازداشت نمی‌شود. سوالم این است که چرا زنان روزانه باید به این شکل بازداشت شوند. این رفتارها از مصادیق خشونت علیه زنان است. »

به گفته خانم ستوده، به ویژه که شاپرک با پسرش بازداشت شد و اگر چه ساعتی بعد پسرش آزاد شده است، اما پدر او در تهران شهر دیگر است و مادرش هم در زندان است.

نسرین ستوده، در ادامه با اشاره به خودرو شاپرک شجری‌زاده که در هنگام بازداشت از سوی پلیس امنیت توقیف شده است، گفت: «طبق قانون ماشین را از هرکس گرفتند باید به خود همان شخص پس بدهند. اما در این مورد به همسر شاپرک تماس گرفتند و به او گفتند اگر ماشین‌اش را می‌خواهد باید به آنجا برود. این رفتار غیرقانونی است. یعنی همسرش را مجبور کرده‌اند تا از کاشان به تهران برود.»

این وکیل برخی از دختران خیابان انقلاب در ادامه می‌گوید:‌ «این هم مصادق دیگر خشونت علیه زنان است چون ماشین را ابزاری برای اعمال کنترل و فشار شوهر به زن کرده‌اند تا از این  طریق شوهر به زن توصیه کند که باید سکوت کند. اینها خشونت سیستماتیک علیه زنان است.»

پیشتر شاپرک شجری‌زاده و مریم شریعتمداری، دو تن از معترضین به حجاب اجباری و دختران خیابان انقلاب، از اهداف و انگیزه‌های خود در اعتراض به قانون حجاب اجباری گفته بودند و شرح حالی از برخورد توهین‌آمیز و خشونت‌بار برخی از ضابطان نیروی انتظامی ارائه دادند. همینطور نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که پیگیر پرونده دختران بازداشت شده در اعتراض به حجاب اجباری است، گفته بود: «اکثر بازداشت شدگان در بازداشتگاه ها مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند.»

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، علاوه بر وکالت فاطمه (شاپرک) شجری‌زاده، وکیل مریم شریعتمداری، نرگس حسینی و ویدا موحدی نیز است.

از میان ده‌ها زنی که در ماه های اخیر به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و به دختران خیابان انقلاب معروف شده‌اند، دست‌کم نام شش زن به نام های همراز صادقی، مریم شریعتمداری، شاپرک شجری‌زاده، نرگس حسینی، اعظم جنگروی و ویدا موحد مشخص شده است.

نرگس حسینی یکی از دختران خیابان انقلاب به ۲۴ماه زندان که ۲۱ماه آن به مدت ۵سال تعلیق شده است، محکوم شده بود. نرگس حسینی در مصاحبه‌ای که پیشتر با سایت امتداد داشت، گفته بود : «جرقه حرکتم با ویدا موحدی بود. من احساس کردم آن حرکت باید بماند و به هیچ عنوان از کرده ام پشیمان نیستم.»

عباس جعفری دولت‌آبادی – دادستان تهران – ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ در یک نشست خبری راجع به ویدا موحدی -بدون ذکر نام او- گفته بود: «اولین زنی که از بابت تهاجر به کشف حجاب در خیابان انقلاب تحت تعقیب قرار گرفت حسب اعلام پزشکی قانونی، نیازمند درمان دارویی طولانی مدت تحت نظر روانپزشک است».

مریم شریعتمداری، یکی دیگر از دختران خیابان انقلاب که ۳ اسفند ۱۳۹۶، از سوی ماموران نیروی انتظامی به شکل خشونت آمیزی، از روی سکوی پست برق خیابان انقلاب به پایین پرت و سپس بازداشت شده بود، در شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، ۸ اسفند ۱۳۹۶، در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا، درباره دختران خیابان انقلاب، گفت: “این دختران با «برخورد قاطع پلیس» روبهرو خواهند شد و معنا ندارد که هر کسی بخواهد چنین رفتارهایی از خود نشان بدهد و رعایت شئونات اسلامی در جامعه اسلامی و نظام جمهوری اسلامی به شهروندان واجب و لازم است.» 

.

گفتنی است چندی پیش دختری دیگر به دلیل اعتراض مورد ضرب و شتم ماموران امر و به معروف قرار گرفت که در جلسه کمیسیون امنیت ملی با فرماندهان ناجا، مامور یا مامورانی  که اقدام به ضرب و شتم کرده بودند مورد تشویق قرار گرفتند و منتشر کننده ویدئوی ضرب و شتم نیز بازداشت شد.

محمد مقیمی، وکیل دادگستری، پیش‌تر، در مورد ضرب و شتم دختران خیابان انقلاب، گفته بود در برابر چنین رفتارهای غیرقانونی و خشونت‌باری نسبت به شهروندان، سکوت نخواهیم کرد.

منابع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی-کمپین حقوق بشر-دویچه‌وله

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک + 1 =