بهرام مشیری در نشست وبیناری گذار؛ علل ناکامی برقراری دموکراسی و ریشه‌های تاریخی استبداد در ایران

بهرام مشیری، روشنفکر و محقق دینی، در نشست وبیناری گذار روز یک‌شنبه ۱۳ می ۲۰۱۸ (۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) به راه‌کارهای گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی پرداخت.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از حکومت اسلامی به دموکراسی در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، یک‌شنبه ۱۳ می ۲۰۱۸ (۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

بهرام مشیری، روشنفکر، محقق و منتقد دینی، در وبینار سراسری گذار در یک‌شنبه ۱۳ می ۲۰۱۸ (۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) به پاسخ پرسش‌های طرح شده‌ی حاضرین در این وبینار سراسری و همینطور مخاطبین در اینستاگرام پرداخت. وی توضیحاتی نیز برای گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی ارائه داد و از علل ناکامی برقراری دموکراسی در ایران گفت و ریشه‌های تاریخی استبداد در ایران را شرح داد. وی تاکید کرد “ارائه راه کار چندان دشواری نیست، اما عمل به آن راه‌کار اهمیت بیشتری دارد.”

بهرام مشیری، در وبینار سراسری گذار که دومین یک‌شنبه ماه می ۲۰۱۸، برگزار شد، در مقدمه گفت: «ما قربانیان استبداد هستیم و آدم هایی مثل من که در لغت سیاسی کار نیستند، (یعنی روزمره در همه جزئیات مملکت نیستند) مَثَل ما مانند فراریان از مغول است که در کوه‌ها پناه گرفتند و از دور سوختن شهر‌ها و قتل عام مردم را تماشا می کنند.»

این محقق و برنامه ساز تلویزیونی با سخنی از زرتشت ادامه داد و گفت: «زرتشت می‌گوید “خداوند ما را از شر دروغ و خشکسالی و دشمن نجات دهد” و امروز در کشور ما کسانی حاکم هستند که از همان ابتدا دشمن ما بوده‌اند و دو چیز در یک جا جمع شده است، منهای خشکسالی، آن دو چیز، دروغ و دشمن هستند، که اساس کار اینها بر ساخته‌های دروغ تاریخی بوده است و مطلب دیگری که باید به آن بپردازیم این است که هموطنان ما بدانند مثلا در روزگار فتح علی شاه قاجار، هست و نیست مردم در دست این شاه بود و شاید هموطنان ما ندانند که چقدر روس‌ها سفیر فرستادند، برای صلح، اما این یک نفر نپذیرفت و رسوایی‌ها به بار آورد. اکنون هم همینطور است و مردم بزرگوار که همه رنج‌ها پشت این مردم بوده، بنابراین ما هزاره‌هاست، درگیر استبداد بوده‌ایم، تا برسیم به مشروطه که به معنای حکومت قانون بوده است.»

در ادامه این وبینار سراسری بهرام مشیری افزود: «مردم ما بدانند که این آقایان جستجوگر برای دشمن هستند و این‌ها می‌خواهند به مردم دشمن معرفی کنند، ولی مردم آگاه شده‌اند و می‌دانند که تنها دشمن مردم همین آقایان هستند و بنگاه‌های وابسته آن، و از بام تا شام در دالان‌های تاریک این بیت توطئه‌ها علیه ملت و سرکوب این مردم در حال شکل گیری است.»

بهرام مشیری، در پاسخ به اینکه چه راه‌کاری می‌توان برای گذار از این استبداد و رسیدن به دموکراسی  ارائه داد، گفت: «پیشنهاد راه‌کار خیلی مشکل نیست، اما مسئله عمل به آن است و کار مبارزه در واقع بیشتر با تکیه بر احزاب بوده است یعنی تجمع مدنی به خاطر پیشبرد کارها و جانشین کردن با سیستم قانونی و ما به دلایل بسیاری ظرفیت تجمع و تشکل در ما خیلی اندک بوده است و تقصیر ما هم نبوده و اینها از امور مکتسب است و نه مادرزاد و ما این‌ها را در فرایند زندگی می‌آموزیم و در کشور ما که کشوری استبدادی است مستبدین از تجمع وحشت دارند و ما در اولین قدم باید نیروهای خود را جمع کنیم و ما بدون تشکل نمی توانیم کاری بکنیم.»

در بخش دیگری از این وبینار سراسری، بهرام مشیری، به برخی پرسش‌ها، پاسخ داد؛

وی در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت بد اقتصادی آیا می‌توان امیدی به فروپاشی داشت، گفت: «ما هیچ کجای دنیا این چنین سود بانکی نداریم و این نشان از یک سیستم مافیا گونه دارد و این ۲۵ درصد سود که بانک‌ها می‌دهند، یک مسئله شگفت انگیز است و در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست و این فقط موضوع مافیاست. آن سیستم بانکی و موسسات چگونه می‌خواهد، کار کند و به چه نحوی انجام بدهد تا آن سود پول را پس بدهد و این در روزگاری که تحریم‌ها ادامه دارد، وضعیت مملکت بسیار بحرانی خواهد شد. اما زمانی کار این رژیم تمام می‌شود که اعتصابات سراسری آغاز شود، در دوره شاه هم فروپاشی از همین طریق اعتصابات آغاز شد. اما ما باید آماده باشیم برای گذار چرا که افق اقتصاد ایران بسیار تیره است.»

گفتنی است بهرام مشیری در ادامه این نشست وبیناری به برخی پرسش‌هایی که از طریق پخش زنده‌ی اینستاگرام گذار پاسخ داد و در مورد نحوه نقد کردن و در جواب یکی از مخاطبین گفت: «ما باید همه چیز را نقد بکنیم و نگاه بکنیم که داریم چه چیزی را نقد می‌کنیم، ما با کسی ستیز نداریم، اینها با ما جنگ دارند، باید پرسید “چرا حقوق زنان به اندازه مردان نیست به چه دلیل مرد می تواند زن را بدون اجازه همسر طلاق بدهد و از این گونه موارد”. ذهنیت برای استبداد آماده است، اما شخصا بهشت آرزوهایم این است که روزی بهاییان زرتشتی ها یهودی ها و … همه با هم در اتحاد زندگی کنند و لباس‌های خود را بپوشند و به هم احترام بگذارند.»

بهرام مشیری متولد ۱۳۲۶، برنامه‌ساز و مجری تلویزیونی در برنامه‌های خود به حوزه‌های مذهب، تاریخ و ادبیات می‌پردازد. او در رادیوهای ایرانی زبان در آمریکا دربارهٔ ایران و تاریخ کهن ایران و علل انحطاط ایران سخن می‌راند. وی پس از اخذ دیپلم در گلپایگان، در دوران پهلوی دوم، وارد دانشکده افسری ارتش شد. پس از پایان دانشگاه، به خدمت در ارتش در می‌آید و نهایتا در سال ۱۹۷۴ میلادی، به آمریکا می‌رود.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان بهرام مشیری در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۱۳ می ۲۰۱۸ (۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) آمده است. (توجه کنید که فایل‌های صوتی و تصویری هر برنامه پس از انتشار در وبسایت گذار از طریق تلگرام، فیس‌بوک، توئیتر، گوگل پلاس و اینستاگرام نیز منتشر خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هجده − 1 =