احضار مهرداد گریوانی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه

مهرداد گریوانی، فعال مدنی، جهت ارائه آخرین دفاع خود، به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، احضار شد.

به گزارش گذار، مهرداد گریوانی، فعال مدنی، که ۱۱ مرداد ۱۳۹۶، با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، جهت ارائه آخرین دفاع خود به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.

مهرداد گریوانی، فعال مدنی و دانشجویی، قصد دارد از رفتن به دادسرا امتناع کند و در یادداشتی تحت عنوان به “حاکمیتی که خود بر پایه دزدی، فساد و خیانت به مردم استوار باشد، حق قضاوت نمی‌دهم”. راجع به احضارش در ایسنتاگرام خود مطلبی، منتشر کرد که متن کامل آن در ادامه آمده است:

من از ۷ بهمن ۹۵ تا ۱۱ مرداد ۹۶ به مدت ۱۹۰ روز در بازداشت موقت بودم که جمعاً ۱۶۰ روزش را در سلول انفرادی گذراندم. یکی از موضوعاتی که از همان ابتدای بازداشتم ذهنم را درگیر کرده بود، نحوه رسیدگی به یک پرونده امنیتی بود.

من در طول بازداشت به اصطلاح “موقت” فقط سه بار از محوطه زندان اوین خارج شدم. بار اول شامگاه هشتم بهمن ۹۶ بود که من را با چشم بند و دستبند برای تفهیم اتهام به دادسرای ناحیه ۱۲ بردند. بار دوم فردای آن روز یعنی نهم بهمن ۹۶ بود که اینبار من را تحت تدابیر شدید حفاظتی به دادسرای فرهنگ و رسانه بردند. قاسم زاده با قطبی (دادستان فرهنگ و رسانه) بیرون از دادسرا رفته بودند و طبیعتاً میبایست منتظر می ماندیم.

برای آنکه احدی از بازداشت من مطلع نشود در پارکینگ دادسرا در یک خودروی شخصی محبوس بودم اما در نهایت هیچ خبری نشد! بیژن قاسم زاده خبر نداشت که من شب قبل تفهیم اتهام شده ام برای همین بدون هیچ صحبتی به انفرادی بازگردانده شدم. بار سومی که از زندان به دادسرا منتقل شدم یک هفته بعد اتفاق افتاد.

اولین و آخرین باری که من توسط بیژن قاسم زاده مورد بازجویی قرار گرفتم همان بار سوم بود و پس از آن هیچوقت قاسم زاده را ندیدم. اما این ندیدن به معنای آن نبود که قرار بازداشت را تمدید نکند! قرار بازداشتم هر ماه تمدید میشد و بدون آنکه کسی جواب اعتراضم را بدهد، در انفرادی بودم!

دیروز و بعد از گذشت ۲۸۷ روز از آزادیم به شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدم. در متن ابلاغیه آمده است که: “ظرف مدت ۵ روز جهت اخذ اخرین دفاع در این شعبه حاضر شوید.”

آن چیز که مسلم است اینست که من هیچوقت با پای خودم در بیدادگاه ها و بیدادسراهای جمهوری اسلامی حاضر نخواهم شد چرا که باور دارم حاکمیتی که خود بر پایه دزدی، فساد و خیانت به مردم استوار باشد، حق #قضاوت ندارد!

میگویم حاکمیت دزد است برای آنکه در ۴۰ سال گذشته اغنیاء را غنی تر و فقراء را فقیر تر کرده است. میگویم حاکمیت دزد است برای آنکه دستگاه قضاء در آن با سود نامشروع و حرام اداره میشود. میگویم حاکمیت دزد است برای آنکه میدانم اختلاسگران بدون همکاری و حمایت حاکمیت هیچگاه نمیتوانستند اختلاسگر شوند.

میگویم حاکمیت فاسد است برای آنکه مفسدی چون #طوسی را میبوسد و بر تخم چشمش میگذارد اما افشاگرِ فساد را به خاک سیاه می نشاند آنم به بهانه جلوگیری از اشاعه و ترویج فحشا!

اما خیانت…
حاکمیت خائن به مردم است. مردمی که با آرمان استقلال و آزادی سلطنت را برانداختند تا عدالت و برابری را حاکم و ظلم و استبداد را معدوم کنند. عجبا که در این رویای پوچ، حاکمیت استقلال را فدای بقا و دوام خود میکند و آزادی را به بند میکشد تا مبادا انقلابی دیگر جوانه بزند اما غافل از وعده حق خدایم که فرمود: «سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ»؛ آنان که ظلم و ستم کردند به زودی خواهند دانست که به چه کیفرگاهی باز میگردند. (شعراء، ۲۲۷)

مهرداد گریوانی
تهران
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ – اول رمضان ۱۴۳۹

این فعال دانشجویی، جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، در همین خصوص، در گفت و شنودی به رادیو فرهنگ، گفت: «در حالی که فردی چون سعید طوسى با آنهمه اتهام و اعتراف مورد تشویق قرار می‌گیرد و از محاکمه می‌گریزد و آزاد است ، در عوض انسان‌هاى شریف در زندانند.»

مصاحبه مهرداد گریوانی با رادیو فرهنگ را بشنوید:

مهرداد گریوانی، دانشجوی ترم ۶ رشته فیزیک دانشگاه قم، ۷ بهمن ۱۳۹۵ از سوی نیروی اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف اوین منتقل شد و پس از ۱۶۰ روز بازجویی به بند ۲۴۰ منتقل شد. نیروهای امنیتی سپاه، در زمان بازداشت، تلفن همراه، لپ تاپ، هارد اکسترنال و… او را توقیف کردند.

رسانه‌های وابسته به سپاه، پیش از بازداشت وی در دی‌ماه ۱۳۹۵ با انتشار خبری در رابطه با «مهرداد گریوانی»، عنوان کردند این فعال مدنی و دانشجویی با برخی رسانه‌ها همکاری داشته است.

هر چند این فعال مدنی و دانشجویی، چندی بعد با صدور تکذیبیه‌ای عنوان کرد “با هیچ رسانه‌ای همکاری ندارد”، اما بازداشت این دانشجوی اهل قم در دستور کار نیروهای امنیتی سپاه قرار گرفت و پس از مدتی بازداشت شد.

منابع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی – رادیو فرهنگ گوتنبرگ

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 + شانزده =