آزادی امیر چمنی فعال حقوق بشر با قید وثیقه

امیر چمنی، فعال حقوق بشر ساکن تبریز، که ۵ خردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، با قید وثیقه آزاد شد.

به گزارش گذار، امیر چمنی، فعال حقوق بشر و دانشجوی رشته‌ی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تبریز و دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه پیام نور این شهر که ۵ خرداد ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، پنج شنبه ۲۴ خرداد با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

گفتنی است، این فعال حقوق بشر، پیش‌تر در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و یک روز بعد، در ۲۵ اردیبهشت‌ماه با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بود.

امیر چمنی، پیش‌ از این در دی‌ماه سال ۹۱ در منزل شخصی‌اش بازداشت و پس از گذراندن دو هفته در اداره‌ اطلاعات تبریز، برای اجرای حکم ۹ ماه حبس تعزیری به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود.

وی در تاریخ ۱۵ تیر ماه سال ۹۲ از سوی شعبه‌ یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر، به اتهام “توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی” به تحمل شش ماه حبس تعزیری و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بود.

شعبه‌ ۱۰۴ دادگاه کیفری تبریز هم او را به اتهام توهین به رئیس جمهوری به ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

حکم ۴۰ ضربه شلاق آقای چمنی در خردادماه ۹۲ اجرا شد. او روز ۱۱ مهر سال ۹۲ و با پایان دوران محکومیت خود از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.

منبع : کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 4 =