حکم اعدام محمد ثلاث اجرا شد

محمد ثلاث، از دراویش گنابادی، با وجود تلاش نهادهای حقوق بشری و در خواست شمار زیادی از فعالان مدنی و مردم مبنی بر تعویق اجرای حکم قصاص، سحرگاه دوشنبه ۲۸ خرداد، اعدام شد.

سعید اشرف‌زاده، یکی از وکلای مدافع محمد ثلاث، یکشنبه ۲۷ خرداد خبر داده بود “از زندان با خانواده موکلم تماس گرفته شده که برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند” و گفته بود “بر اساس تجربه این موضوع می‌گوید که هدف اجرای حکم است.”

پیش از این اعاده دادرسی محمد ثلاث، در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، از سوی دیوان عالی کشور رد شده بود. به گفته زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث و پسر و دختر او، و بر اساس اظهارات محمد ثلاث، وی سه ساعت پیش از این حادثه بازداشت شده بود، بنابراین راننده این اتوبوس نبوده است، آنها از مقامات مسئول خواسته بودند که سندی ارائه بدهند تا نشان بدهد که وی در آن روز راننده اتوبوس بوده و تنها به اعترافات اولیه وی که تحت شکنجه و ضرب و شتم گرفته شده، استناد نکنند.

محمد ثلاث در  یک فایل صوتی گفته بود: «من راننده اتوبوسی نبودم که آدم کشته است. این صحنه سازی نیروی انتظامی است»

زینب طاهری، پیش‌تر در مورد موکل خود، گفته بود: «موکل من را تا سر حد مرگ زدند و او‌ را مجبور به اعتراف علیه خود کردند.»

زینب طاهری،  همچنین پیش از اجرای حکم اعدام محمد ثلاث در کانال تلگرامی خود در مورد نقص در پرونده موکل خود نوشته بود “هیچ شاهد و فیلمی دال بر اینکه محمد ثلاث پشت اتوبوسی که ماموران نیروی انتظامی را زیر گرفته است، وجود ندارد”.

وی گفته بود: ” برای نخستین بار در تاریخ قضایی جهان؛ به جای آن‌که بازسازی صحنه جرم در محل وقوع حادثه و با حضورمتهم و وکیل او و شهود ماجرا و پرسنل ناجا برگزار شود، بازسازی صحنه جرم بدون حضور متهم، وکیل او و شهود ماجرا و در محل اداره آگاهی شاهپور انجام شده است.”

 بر اساس اظهارت وکیل مدافع محمدثلاث که سحر گاه روز جاری اعدام شد، جمجمه محمد ثلاث براثر ضربات شدید باتوم از ۱۷ نقطه شکسته بود. بنا بر اظهارات زینب طاهری ،”در آگاهی او را تا سرحد مرگ کتک زده و شکنجه کرده و انگشتان دستش را بودند؛ روی سرش با پوتین ایستاده و دنده‌هایش را نیز شکسته بودند”.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 + یک =