اعلام همبستگی ۲۵ نفر ازچهره‌های داخل و خارج ایران با نسرین ستوده

۲۵ تن از فعالان مدنی، با امضای بیانیه ای و اشاره به بازداشت نسرین ستوده فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، از مواضع وی از قبیل «دفاع از حقوق و مطالبات معترضان دی‌ماه ۹۶»، تاکید بر «برگزاری یک رفراندوم آزاد» برای تعیین نوع حکومت، «مخالفت با حجاب اجباری» و مخالفت با «تعیین وکیل حکومتی برای فعالان و متهمان سیاسی» حمایت کردند.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، که چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، بنا به گفته رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در بند عمومی زنان زندان اوین به سر می‌برد، به علت شکایت “مهدی پِیتام” بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده، مستقر در دادسرای شهر کاشان و حمایت از دختران خیابان انقلاب، بازداشت شده است.

۲۵ تن از فعالان مدنی، داخل و خارج کشور، با امضای بیانیه ای و اشاره به بازداشت نسرین ستوده فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، از مواضع وی حمایت کردند.

متن بیانیه و اسامی امضاء کنندگان به شرح زیر است:

نسرین ستوده تنها نیست…

نسرین ستوده، فعال سرشناس و خستگی‌ناپذیر حقوق بشر، بار دیگر توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی و به شکلی غیرقانونی و بدون اطلاع قبلی در منزلش بازداشت و به زندان برده شد. نسرین ستوده چه گفته و چه کرده است که به خاطر آن بازداشت شده است؟

– او از حقوق و مطالبات معترضان دی‌ماه ۹۶ دفاع کرده و برگزاری تجمعات و اعتراضات مدنی و علنی را حق تمامی شهروندان ایران می‌داند.

– او اعلام کرده که جمهوری اسلامی اصلاح‌پذیر نیست و خواهان برپایی یک نظام سکولار و دموکراتیک شده است. او خواهان برگزاری یک «رفراندوم آزاد» است تا مردم نظرشان را درباره نظام فعلی آزادانه اعلام کنند.

– او مخالف حجاب اجباری است و وکیل مدافع بسیاری از زنان معروف به «دختران خیابان انقلاب» است؛ زنانی که در برابر قانون ظالمانه «حجاب اجباری»، شجاعانه نافرمانی مدنی کردند.

– او مخالف تعیین «وکیل حکومتی» برای فعالان و متهمان سیاسی است و آنرا در تعارض ذاتی با اصول دادرسی عادلانه، حق انتخاب وکیل و حق دفاع متهم می‌داند.

ما امضا کنندگان این نامه از تمامی این مطالبات و تلاشهای نسرین ستوده حمایت می‌کنیم و خود را با او همراه می‌دانیم.

زندانی کردن او به عنوان یک وکیل شجاع، متعهد و مردمی باعث خاموش شدن و فراموش شدن این مطالبات نخواهد شد. این مطالبات بخش بزرگی از مردم ایران است و ما برای تحقق آنها در کنار نسرین ستوده هستیم و از تمامی انسانهای آزادیخواه جهان هم دعوت می‌کنیم که از او و مطالباتش حمایت کنند.

نسرین ستوده باید بدون قید و شرط آزاد شود. او تنها نیست و تنها نخواهد ماند.

امضاکنندگان:

اکبر امینی‌ برمکی
مهران براتی
سحر بهشتی
جعفر پناهی
گیتی پورفاضل
نیره توحیدی
علیرضا جباری
کوروش زعیم
محسن سازگارا
محمد سیف‌زاده
حسن شریعتمداری
قاسم شعله‌سعدی
پرویز صیاد
شیرین عبادی
گوهر عشقی
کاظم علمداری
مهرانگیز کار
کاظم کردوانی
فریده مرادخانی
محمد مظفری
کیومرث مظفری
عبدالحمید معصومی‌‌تهرانی
محمد ملکی
حسن نایب‌‌هاشم
محمد نوری‌زاد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × یک =