گزارشی از بازداشت تا اخذ اعتراف تلویزیونی مائده هژبری

مائده هژبری، متولد ۱۳۸۰، ساکن تهران، ورزشکار رشته پارکور، ژیمناستیک و مربی رقص، از دو سال پیش، ویدئوها و تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کرد، حدود ۴۵ روز پیش توسط پلس فتا بازداشت شد و انتشار اعتراف تلویزیونی وی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی واکنش‌های زیادی در فضای مجازی و همینطور رسانه‌های بین المللی برانگیخت.

این دختر ۱۹ ساله، که چند سالی است، در رشته ژیمناستیک فعالیت داشت، بعد از مدتی به ورزش پارکور علاقه‌مند شد و به این فعالیت روی آورد و در شبکه اجتماعی اینستاگرام، صدها هزار فالوور (دنبال کننده) داشت.

وی، ۴۵ روز پیش به همراه ۲۰ تن دیگر به اتهام ترویج فساد و فحشا، با دستور دادستان تهران بازداشت و پیج اصلی‌اش توسط پلیس فتا مسدود شد.

مائده هژبری که اکنون با قید وثیقه آزاد شده است، در پاسخ به مسیح علینژاد بنیانگذار جنبش چهارشنبه‌های سفید خبر آزادی خود را داده و گفته است که نمی‌تواند مصاحبه کند.

اندکی بعد از بازداشت مائده هژبری و پخش «اعترافات اجباری» او، سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس «فتا» در تهران، تهدید کرد که نیروهای انتظامی با کسانی که از آن‌ها با عنوان «شاخ‌های اینستاگرام» نام برده، «به‌شدت برخورد می‌کنند».

کمال هادیانفر، عضو پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات)، نیز اوایل اردیبهشت ۹۷ گفته بود که نیروهای ویژه پلیس مشغول بررسی ۵۱ هزار صفحه اینستاگرام هستند که طبق گفته او “محتوای مستهجن و مبتذل” دارند.

رییس پلیس فتا هشدار داده بود که مشغول شناسایی ادمین‌های این صفحات مجازی هستند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی، چند روز قبل، ویدئویی از اعترافات اجباری تعدادی از این جوانان ازجمله مائده هژبری را در قالب یک برنامه نیم‌ساعته منتشر کرد که با واکنش گسترده‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

بخش کوتاهی از اعتراف اجباری پخش شده از صداوسیما با رقصنده‌های اینستاگرامی و قسمتی از ویدئوی رقص مائده هژبری:

هر چند تمام ویدئوهای رقص مائده هژبری و سایر افرادی بازداشتی، از صفحات شان حذف شده است، اما در حال حاضر، صفحات زیادی در اینستاگرام ویدئوهای رقص و شادی این دختر جوان را منتشر کرده اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × 1 =