گزارشی از بازداشت شدگان ایرانشهر/ احضار برادر عبدالله بزرگزاده

محمد طیب بزرگزاده سربازی ۱۶ ساله برادر کوچک تر عبدالله بزرگزاده سربازی به پلیس فتا در شهرستان ایرانشهر احضار شد.

در احضاریه که برای نامبرده ارسال شده است از وی خواسته شد ” به محض رویت برای پاره ای از توضیحات” به فرماندهی انتظامی شهرستان ایرانشهر پلیس فتا مراجعه کند.

این احضاریه نتیجه عدم حضور را جلب و بازداشت ذکر کرده است.

در پلیس فتا  به محمد طیب بزرگزاده بخاطر انتشار اخبار و گزارشهای بازداشت برادر بزرگترش عبدالله بزرگزاده تذکر داده شده است.

عبدالله بزرگزاده در تجمع مدنی ایرانشهر در اعتراض به آزار جنسی زنان و باندهای تجاوزکار بازداشت شد و روز گذشته ویدیو هایی از اعتراف های “دیکته شده” وی و ۶ فعال مجازی دیگر منتشر شد.

گمان می رود فشارها بر این خانواده بخاطر حبیب الله سربازی (بزرگزاده) مدیر کمپین فعالین بلوچ و سازمان سهاب است.

پیشتر مسئولان امنیتی از خانواده بزرگزاده خواسته بودند که از فرزندشان درخواست کند تا فعالیتهایش را تعطیل کند.

همچنین روز گذشته چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷، غلام قادر بزرگزاده، پدر عبدالله بزرگزاده، فعال مدنی بلوچ که برای کسب اطلاع از وضعیت فرزندش، در چهارمین روز متوالی، مقابل مقر سپاه سلمان ایرانشهر تحصن کرده بود، بازداشت شد.

چند شاهد عینی در خصوص بازداشت پدر این فعال مدنی، به کمپین فعالین بلوچ گفتند: «در حالی که غلام قادر بزرگزاده در مقابل تابلو رو به روی سپاه ایستاده و پلاکارد به دست داشت چند خودرو با ماموران لباس شخصی به وی یورش برده و او را به زور سوار خودرو کرده و با خود بردند.»

گزارش شده که وی پس از ساعاتی بازجویی آزاد شده است.

عبدالله بزرگزاده سربازی نیز در جریان تجمعات اخیر شهرستان ایرانشهر در حمایت از دختران این شهر بازداشت و روز ۳۱ خرداد۱۳۹۷  به بازداشتگاه سپاه سلمان زاهدان منتقل شد.

 این تجمعات در رابطه با پیگیری موضوع تجاوز به دست‌کم ۴۱ دختر در این شهر برگزار شده بود.

این فعال مدنی در تجمع روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷ که در حمایت از دختران ایرانشهر در مقابل فرمانداری این شهر برگزار شد، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

گزارش شده عبدالله بزرگزاده سربازی در بازداشتگاه ایرانشهر مورد ضرب و شتم و شکنجه روحی و جسمی قرار گرفته است.

سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن  طی بیانیه ای از مقامات ایرانی خواسته، فورا عبدالله بزرگ‌زاده سربازی، فعال مدنی بلوچ، را آزاد کنند.

در قسمتی از بیانیه عفو بین الملل آمده است، مطابق قوانین بین‌المللی این بازداشت غیرقانونی و خودسرانه است زیرا عبدالله بزرگ‌زاده سربازی تنها به خاطر شرکت در یک تجمع مسالمت‌آمیز در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان در حمایت از زنان و دختران قربانی آزار جنسی و در اعتراض به مصونیت عاملان خشونت‌ جنسی مورد هدف نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

سازمان اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان ویدیویی از اعترافات عبدالله بزرگزاده و ۶ نفر از افرادی که پس از تجمع روز یکشنبه ۲۷ خردادماه در حمایت از دختران ایرانشهر بازداشت شده بودند، منتشر کرد.

سپاه پاسداران طی چند روز گذشته از بازداشت تعدادی از سرشاخه‌های رسانه‌های خارجی سخن گفته بود.

هویت برخی از این افراد عبدالله بزرگزاده سربازی، یاسر شهنوازی، پریسا شهنوازی، ساله با نام مستعار پروک، عبدالحکیم مزارزهی اهل خاش دانشجو کاردانی برق از دانشگاه فنی شهید باهنر زاهدان، ۵. محمد امین گرگیج، عنوان شده است.

منابع: کمپین فعالان بلوچ – کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × چهار =