سپهرداد گرگین در نشست وبیناری گذار؛ تعریف واژگان و مرور عملکرد خود/ دموکراسی یک روند است

سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر ساکن کانادا، در وبینار سراسری گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی، در روز یک‌شنبه ۸ جولای ۲۰۱۸ (۱۷ تیرماه ۱۳۹۷) بر تعریف واژگان و روشن شدن معانی آن تاکید کرد و از داشتن یک سامانه برای مرور بر عملکرد خود سخن به میان آورد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی در روز یک‌شنبه ۸ جولای ۲۰۱۸ (۱۷ تیرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

سپهرداد گرگین، کنشگر سیاسی، در جلسه وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه، ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷، شرکت کرد و در بخشی از سخنان خود گفت: «ما همه کنشگران، کسانی هستیم که غیر از  حرف زدن عمل هم می‌کنیم و در مورد موانع و چالش‌های رسیدن به دموکراسی در ایران یکی از موضوعات مهم در جستجوهایی که من خودم به شخصه کردم این است که چرا سال‌های بسیاری است، از پیوند می‌گوییم و چرا دهه‌ها و قرن‌های دوری است که آرمان‌های انسانی را در بیت بیت گفته‌ها و نوشته‌های‌مان تکرار کردیم و باید یک جایی بالاخره این پیونده عملی  بشود و همه ما به پیوند برسیم و بنابراین همه ما به یک مدیا نیاز داریم که بیاییم صحبت های خود را بکنیم و بگوییم چطور فعالیت کردیم.»

وی در بخشی از گفته‌های خود افزود: «به اعتقاد من موضوع درک محدود و کلیشه‌ای اپوزیسون جمهوری اسلامی، از واژه‌های کلیدی است که جنبش عمومی می‌تواند و باید بتواند حول آنها گرد آمده و مشترکا امر تخریب بنای کهنه و بعد هم ساختن بنای دموکراسی را داشته باشد.»

این شاعر و فعال سیاسی تاکید کرد که ساختن دموکراسی یک روند است و بنابراین یک دفعه صورت نمی گیرد.

وی در این خصوص گفت: «ما باید یک قدم به جلو بگذاریم و بعد دو قدم به عقب برگردیم و ببینیم که چه کردیم بنایراین به یک مدیا نیاز داریم که فعالیت‌های خود را مرور کنیم. اما متاسفانه چپ ما هنوز تعریف مشخصی از کارگر و واژگان کارگر ارائه نداده و راجع به موانع رسیدن به دموکراسی در مورد معنای واژه ها باید صحبت بکنیم به عنوان نمونه ما باید دموکراسی را تعریف بکنیم و اینکه این دموکراسی را چگونه می خواهیم پیاده بکنیم.»

سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سپهرداد گرگین، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۸ جولای ۲۰۱۸ (۱۷ تیرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × یک =