آزادی دو شهروند دو تابعیتی زرتشتی با قید وثیقه

آفرین نیساری و همسرش کارن وفاداری شهروندان زرتشتی ایرانی ـ آمریکایی با قید وثیقه‌ی ۴۰ میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شدند.

آفرین نیساری و همسرش کارن وفاداری شهروندان زرتشتی دو تابعیتی ایرانی ـ آمریکایی، که ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ بازداشت و اموال آنها مصادره شده بود، با قید وثیقه‌ی ۴۰ میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شدند.

آفرین نیساری و همسرش که یک گالری هنری به نام “آن” را در ده ونک تهران اداره می‌کردند در تیرماه ۱۳۹۵ بازداشت شده و در دادگاه بدوی به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی” و “نمایش و فروش آثار هنری مغایر با موازین اسلامی” متهم شدند.

به نوشته کانون مدافعان حقوق بشر، این دو نفر توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بودند و پس از سپری کردن بیش از پنج ماه زندان انفرادی به بندهای عمومی انتقال یافتند.

دادگاه بدوی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، نیساری و وفاداری را به ترتیب به ۱۶ و ۲۷ سال زندان محکوم کرد و حکم به مصادره کلیه اموال و املاک ‌وفاداری داد. بعد از آن پرونده برای تجدید نظر به شعبه ۳۶ به ریاست قاضی احمد زرگر فرستاده شد.

از اتهامات دیگر این زوج که توسط دادستان تهران مطرح شده بود “برگزاری مهمانی‌های مختلط و داشتن مشروبات الکلی در منزل” بود، بی‌آن‌ که اشاره شود برگزاری مهمانی مختلط و داشتن مشروبات الکلی در آیین زرتشتی تعریف دیگری دارد.

کارن وفاداری مهندس الکترونیک و آفرین نیساری مهندس معماری است. این زوج سه فرزند دارند که همگی در آمریکا زندگی می‌کنند. گالری هنری، خانه، اتومبیل و اموال این دو نفر در ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ ضبط شد.

شیرین عبادی، وکیل سرشناس ایرانی چندی پیش با اشاره به فشار بر خانواده این دو بازداشتی به رسانه‌ها گفته بود: «در حقیقت حکومت ایران کارن وفاداری را به خاطر ثروتمند بودن و نیز تابعیت آمریکایی‌اش دستگیر کرده تا از دولت آمریکا باج بگیرد.»

کارن وفاداری شهروند زرتشتی و دوتابعیتی که از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۲۷ سال حبس و ۱۲۴ ضربه شلاق و همسرش آفرین نیساری به ۱۶ سال حبس به همراه مصادره کلیه اموال محکوم شدهاند، در نامه‌ای از زندان اوین، حکم خود را «ناعادلانه و ظالمانه» خوانده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دوازده + شش =