نامه آتنا دائمی در محکومیت ترور اقبال مرادی

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، طی نامه‌ای، ترور و کشته شدن اقبال مرادی به شدت محکوم کرد و از شناختی که نسبت به اقبال مرادی و فعالیت ها و مجاهدت هایش برای کردستان دارد نوشت.

در قسمتی از نامه آتنا دائمی آمده است: “مرگ تلخ و در عین حال شیرین برای مبارزی چون اقبال مرادی را به خانواده شریف وی و مردم عزیز کردستان و خصوصا زانیار مرادی تسلیت عرض می‌کنم.
در تمام این سالیان او را به طرق مختلف اعدام کردید،کافیست، او را به حال خود بگذارید و رهایش کنید!”

در ادامه متن کامل نامه آتنا دائمی که دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، در اینستاگرام وی منتشر شده، آمده است:

اقبال مرادی را سال‌ها پیش شناختم و همواره شاهد زحمات وی برای فرزند عزیزش که محکوم به اعدام است و همچنین دیگر زندانیان سیاسی کرد از جمله برادرزاده خویش لقمان و مهم‌تر از همه مجاهدت‌هایش برای وطنش کردستان بودم.

با خبر شدم که اقبال مرادی، پدر زندانی سیاسی زانیار مرادی توسط عده‌ای ترور و کشته شده است. این‌که این ترور از سوی چه کسانی انجام شده و با چه نیت و هدفی جان این پدر دردمند را هفت بار نشانه رفته‌اند خود بحثی‌ست که می‌بایست مورد بررسی دقیق قرار گیرد و در هر حال به شدت محکوم است. مشخص شد که چه کسانی تروریست حقیقی هستند و چه کسانی تروریست معرفی و سال‌هاست زندانی و اعدام می‌شوند.

اقبال مرادی را سال‌ها پیش شناختم و همواره شاهد زحمات وی برای فرزند عزیزش که محکوم به اعدام است و همچنین دیگر زندانیان سیاسی کرد از جمله برادرزاده خویش لقمان و مهم‌تر از همه مجاهدت‌هایش برای وطنش کردستان بودم.

برای من اقبال مرادی همیشه قابل احترام بوده چرا که هم ابهت و مهربانی پدرانه‌ش را خیلی دوست داشتم، و هم عزم و اراده‌اش را در مبارزه برای آرمانش با وجود فرزند زندانی محکوم به اعدامش، نظاره‌گر بودم. حال اما کشته شد و داغ بزرگی بر دل فرزندش زانیار و خانواده رنج کشیده‌اش و ملت شریف کردستان و ما نهاد!

زانیار مرادی به همراه پسر عموی خویش لقمان وقتی که جوانی ۲۰الی ۲۱ ساله بود دستگیر و سریعا و بدون دادرسی عادلانه و دقیق به اعدام محکوم شد و حال حدود ده سال است که در زندان به سر می‌برد.از بی عدالتی‌ها در پرونده‌اش همین بس که وقتی شاهدانی دال بر بی‌گناهی زانیار و لقمان حاضر به شهادت در دادگاه شدند ، در آن هنگام که بحث مرگ و زندگی جوانانی بی‌گناه در میان بود، به سبب زن بودن یکی از شاهدان عینی، شهادت آنها توسط قاضی پذیرفته نشد! از ظلم در پرونده‌ش همین بس که او در واقع گروگانی پیش نیست برای پیشبرد اهدافی شوم!

زانیار از جمله زندانیانیست که دهمین سال از حبس ناعادلانه‌اش را با سربلندی و عزت و افتخار پشت سر می‌گذارد و از تواضع و فروتنی و شکیبایی وی هر چه بگوییم و بگویند کم است. او را با جوانی‌اش و آرزوهایش پشت میله‌ها حبس و حکم تازیانه‌ای بر روان خود و خانواده اش کردند و چشم انداز زندگی آینده اس را مرگی نحس قرار دادند و حالا با خبر کشته شدن پدرش مواجه شد در حالی که سال‌ها از دیدن او و مادرش محروم بوده است.
هنوز دلنوشته‌اش برای مادرش و کابوسش از صدای چکمه سربازها برای به سوی دار بردنش را از حفظم! برای او با تمام وجود بابت این غم بزرگ غمگینم اما با شناختی که از او دارم می‌دانم با متانت و بزرگی و صبری کم‌نظیر همچون تمام این سالیان سرو وار می‌ایستد و ادامه می‌دهد.

مرگ تلخ و در عین حال شیرین برای مبارزی چون اقبال مرادی را به خانواده شریف وی و مردم عزیز کردستان و خصوصا زانیار مرادی تسلیت عرض می‌کنم.
در تمام این سالیان او را به طرق مختلف اعدام کردید، کافیست، او را به حال خود بگذارید و رهایش کنید!

آتنا دائمی فعال حقوق بشر
بند زنان زندان اوین ۹۷/۴/۲۹

گفتنی است بر اساس گزارش‌های منتشر شده، پیکر بی‌جان اقبال مرادی فعال سیاسی اهل مریوان، حوالی ساعت ۲۳:۳۰ سه‌شنبه شب ٢٧ تیرماه۱۳۹۷، در اطراف رودخانه پینجوین شناسایی‌ و به گفته شاهدان عینی، بر روی بدن وی اثر سه گلوله دیده شد.

آتنا (فاطمه) دائمی ۲۹ ساله، در بیست‌ و‌ نهم مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر و با اعمال ماده ۱۳۴ به ۵ سال حبس کاهش یافت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه + 14 =