دو هفته بازداشت و بی‌خبری از فرهاد جهان‌بیگی روزنامه‌نگار کرمانشاهی

فرهاد جهان‌بیگی، روزنامه‌نگار اهل کرمانشاه، که ۲۶ تیرماه حین مراجعه به منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و پس از ۴ روز آزاد شده بود، مجدد از ۲ مردادماه ناپدید شده و خبری از وی در دست نیست.

به گزارش گذار، فرهاد جهانی‌بیگی فعال مدنی-سیاسی و روزنامه‌نگار اهل کرمانشاه که ۲۶ تیرماه ۹۷ حین مراجعه به منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و ۲۹ تیرماه آزاد شده‌بود، از ۲ مردادماه ۹۷ ناپدید شده و اطلاع دقیقی از وی در دست نیست.

به گفته یک فعال حقوق بشر، خانواده این روزنامه‌نگار کرمانشاهی، بارها توسط ماموران وزارت اطلاعات تهدید شده‌اند که در مورد وضعیت وی اطلاع‌رسانی نشود و با هیچ رسانه‌ای مصاحبه نکنند.

این منبع مطلع به کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گفت: «خانواده آقای جهان‌بیگی، پس از نزدیک بە دو هفتە از مکان و سرنوشت او اطلاعی ندارند و ماموران وزارت اطلاعات در چند روز گذشته دو بار به منزلشان مراجعه کرده و آن‌ها را تحت فشار گذاشته‌اند تا در این مورد با هیچ رسانه‌ای تماس نگرفته و این خبر را علنی نکنند.»

وی افزود: «فرهاد جهان‌بیگی از اسفندماه ۹۶ تا کنون بارها بازداشت و به اداره اطلاعات فراخوانده شده‌بود.»

گفتنی است، فرهاد جهان‌بیگی سردبیر هفته‌نامه متوقف شده‌ی “ندای جامعه” پیش‌تر نیز در سال ۹۴ از سوی نیروهای امنیتی، در کرمانشاه بازداشت شد و منزل و دفتر کار او مورد تفتیش قرار گرفت.

فرهاد جهان‌بیگی روزنامه‌نگار، فعال سیاسی ـ مدنی، فرهنگی و ادبی که از جمله سوابق او می‌توان به سردبیری هفته‌نامه کردی-فارسی “ندای جامعه” دبیر شاخه و عضو کمیته مرکزی “حزب جاداک” (جامعه دانشجویان و دانش آموختگان کرمانشاهی)، دبیر چندین انجمن ادبی، برگزاری کلاس‌ها و کمپین‌های حقوق بشری، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های مختلف آموزش زبان کردی، و کمپین‌های حمایت از کوبانی و شنگال در کرمانشاه و … اشاره نمود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × 2 =