جان شکوفه یداللهی در معرض خطر است/ فایل صوتی

شکوفه یداللهی، از درویشان زن گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین، که اواخر بهمن‌ماه سال گذشته در جریان حوادث گلستان هفتم، همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت‌شده‌بود، در وضعیت وخیمی به سر می‌برد.

شکوفه یدالهی، معلم و درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین که به همراه پسرش کسری نوری و دیگر دراویش زندانی در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۶ در جریان اتفاقات موسوم به گلستان هفتم خیابان پاسداران، توأم با ضرب و شتم بسیار شدید بازداشت‌شده‌بود، به دلیل عدم رسیدگی مسئولان زندان، با خطر شدید جسمانی مواجه شده‌است.

بنا به گفته منابع خبری مجذوبان نور، شکوفه یداللهی که شش ماه دور از امکانات درمانی در زندان قرچک زندانی است به دلیل بالا رفتن میزان عفونت خون در معرض خطر جانی قرار گرفته و به گفته‌ی پزشک معالج، این عفونت از محل نگهداری او در زندان ناشی شده‌است.

گفتنی است، این زندانی عقیدتی، چهارشنبه ۱۷ مردادماه۹۷ در بیمارستان امیراعلم تهران مورد مداوا قرار گرفته‌بود، اما مأموران زندان که در بیمارستان همراه وی بودند اجازه ندادند تا داروهایی را که پزشک برای او تجویز کرد، به او برسانند.

پزشک معالج خانم یداللهی در گزارش پزشکی وی خطاب به زندان تأکید کرد که این زن زندانی باید در بندی مناسب یا جایی به‌دور از آلودگی عفونی و دور از معرض دود سیگار نگهداری شود، اما مسئولان زندان قرچک به رغم توصیه‌ی پزشک علاوه بر این که مانع از رسیدن دارو به این زندانی شده‌اند همچنان او را در بند ۶ زندان که محیطی بسیار آلوده دارد نگهداری می‌کنند.

بی‌توجهی مسئولان زندان به وضعیت حاد شکوفه یداللهی همچنین باعث اعتراض دستجمعی زنان درویش زندانی شده است.

بنا به گزارش مجذوبان نور، و فایل صوتی منتشر شده، خانم یداللهی در تماسی از وضعیت بد جسمانی خود خبر داده است.

وی در این فایل صوتی گفت: سر من جوریه که یه روز آنتی‌بیوتیک قطع میشه دوباره باید از عفونت بمیرم. تمام ستون فقرات من، سر من درد می‌گیره. چقدر بگم خوبم چقدر بگم هیچیم نیست چقدر بگم عالیم؟ مگه من چقدر تحمل دارم؟

 

شکوفه یدالهی، به همراه پسرش کسری نوری و دیگر دراویش زندانی در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۶ در خیابان پاسداران بازداشت شد. تحصن و تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ در خیابان پاسداران در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از دراویش با دخالت نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت و درگیری کشیده شد.

کمیته پیگیری دراویش زندانی پیش تر اعلام کرد که شکوفه یداللهی از زنان درویش بازداشتی در حوادث گلستان هفتم که در زندان قرچک نگهداری می‌شود و از ناحیه سر و دنده‌ها دچار شکستگی شده به تجویز پزشکان بهداری زندان نیازمند پیگیری درمان در مراکز درمانی مجهز در خارج از زندان است اما مقامات یگان حفاظت زندان برای اعزامش الزام به پوشش لباس زندان و استفاده از دست‌بند را مطرح کرده‌اند که این امر به دلیل مغایرت با موازین قانونی، با مخالفت خانم یداللهی مواجه و نهایتاً اعزام و درمان وی متوقف مانده است.

علاوه بر خانم یداللهی، سه پسر او، کسری، پوریا و امیر نوری نیز بازداشت شده‌اند.

در روز ۳۰ بهمن ماه دست کم ۶۰ زن از جامعه تحت تبعیض دراویش گنابادی به خاطر شرکت در تظاهراتی که پس از استفاده نیروهای امنیتی از ضرب و شتم، اسلحه گرم، ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور به خشونت کشانده شد، بازداشت شدند.

این زنان بعد از دستگیری به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند و گفته‌اند که در آنجا مورد بازجویی‌های رعب‌آور، فحاشی با صدای بلند و بازرسی‌های بدنی تعرض‌آمیز توسط ماموران زن قرار گرفتند.

گزارش شده است که ابتدا  شکوفه یدالهی درویش گنابادی قرار بود آزاد شود اما بازپرس به خانم یداللهی اعلام کرده است«چون مادر کسری نوری هستید، شما را باید نگهداریم» و بدون رعایت قوانین، از دستور آزادی منصرف و برای وی قرار وثیقه ۱۰۰ میلیلون تومانی صادر کرده است.

عفو بین الملل نیز پیش‌تر ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

زندان شهر ری سابقا یک مرغداری بوده و در آنجا صدها زن محکوم به جرایم خشن، در شرایطی اسفناک که با قواعد حداقلی استاندارد رفتار با زندانیان شدیدا فاصله دارد، نگهداری می‌شوند. شکایت رایج شامل زمین‌های آلوده به لکه‌های ادرار، عدم وجود سیستم تهویه، کثیف و کم بودن تعداد سرویس‌های بهداشتی، شیوع بیماری‌های مسری، غذاهای با کیفیت پایین و گاه مملو از سنگریزه و آب شور است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − 14 =