انتقال قاسم شعله‌سعدی به بند معتادان و سارقان

قاسم شعله‌سعدی، وکیل دادگستری، ضمن محرومیت از تماس تلفنی و ممنوعیت ملاقات به بند معتادان و سارقان زندان فشافویه منتقل شده‌است.

به گزارش گذار، قاسم شعله‌سعدی، وکیل دادگستری و استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران که ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ مقابل درب ورودی مجلس شورای اسلامی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بود، ضمن محرومیت از تماس تلفنی و ممنوعیت ملاقات به بند معتادان و سارقان در زندان فشافویه انتقال یافت.

برای این وکیل دادگستری و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و آرش کیخسروی وکیل سرشناس دادگستری که ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷ مقابل درب ورودی مجلس شورای اسلامی بازداشت شده‌بودند پس از انتقال به زندان فشافویه در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ قرار بازداشت یک ماهه صادر شده است.

مدیر صفحه توییتر قاسم شعله‌سعدی (توییتر صفحه قاسم شعله‌سعدی تا زمان آزادی این وکیل دادگستری توسط فرد دیگری اداره می‌شود) سه‌شنبه ۶ شهریور نوشت: «قاسم شعله‌سعدی از روز پنج‌شنبه هفته گذشته (اول شهریورماه) از تماس تلفنی محروم بوده و این هفته نیز اعلام شد که ممنوع الملاقات است. مطابق آخرین اطلاعات موثق وی اخیرا در زندان فشافویه جابجا و به بند معتادان و سارقان منتقل شده که شرایط اسفناکی دارد.»

قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی دو وکیل دادگستری یکشنبه ۲۸ مرداد پس از تفهیم اتهام در شعبه ۵ دادسرای اوین به زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شدند. ویدیوی در همین خصوص در فضای مجازی منتشر شده که این دو وکیل دادگستری را با لباس زندان و دست بند و پا بند در حال انتقال به زندان فشافویه نشان می‌دهد.

پیام درفشان که وکالت آرش کیخسروی را عهده‌دار است پیش‌تر به رادیو فردا گفته بود: «آرش کیخسروی و قاسم شعله‌سعدی به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم و به زندان فشافویه منتقل شده‌اند.»

محمد نوری‌زاد، فعال مدنی، نویسنده و فیلمنامه‌نویس با انتشار فایل تصویری در تاریخ ۲۸ مرداد در صفحه اینستاگرام خود گفته‌بود: «دکتر شعله‌سعدی و آرش کیخسروی را به نزد بازپرس برای تفهیم اتهام فرستادند و بازپرس به این دو وکیل گفته که من برای شما یک جرم سبکی نوشته‌ام فیش حقوق بزارید و بروید بیرون. ولی این دو بزرگوار که از وکلای به نام ما هستند در جواب بازپرس گفتند که ما جرمی مرتکب نشدیم که بخواهیم فیش حقوق بزاریم و برویم بیرون و بازپرس آنها را فرستاد زندان فشافویه.»

قاسم شعله‌سعدی، وکیل دادگستری و نماینده شیراز در مجالس شورای اسلامی طی دوره‌های سوم و چهارم روز جمعه ۲۶ مردادماه در یک پیام ویدیویی گفته بود “به تاسی از محمد مصدق برای مقابله با نظارت استصوابی در میدان بهارستان حاضر خواهد شد.”

او و سایر همراهانش در اعتراض به تقسیم ناعادلانه دریای شمال ایران و نظارت استصوابی در مقابل مجلس حضور یافته بودند.

لازم به توضیح است که مسعود جوادیه که به همراه قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی بازداشت‌شده بود، ۲۸ مرداد با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با احضار بازداشت و صدور احکام سنگین علیه وکلای دادگستری چون عبدالفتاح سلطانی، نسرین ستوده، محمد نجفی، مصطفی ترک‌همدانی، آرش کیخسروی، قاسم شعله‌سعدی و … با طرح جرائم سیاسی و اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و … سعی بر کاهش فعالیت‌های حقوق بشری و ایجاد محدودیت برای وکلای مدافع زندانیان سیاسی و عقیدتی دارد.

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش − 4 =