کارشکنی در ادامه روند درمان آرش صادقی

آرش صادقی که بنا بود صبح روز یکشنبه ۱ مهر با وقت قبلی به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شود، به دلیل کارشکنی مسئولان، با تاخیر، بعدازظهر همان روز به بیمارستان منتقل شد و به دلیل عدم حضور پزشک معالج از ادامه روند درمان بازماند.

به گزارش گذار، آرش صادقی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان رجایی شهر که پیش از این یک بار تحت عمل جراحی قرار گرفته بود عصر روز یکشنبه اول مهرماه با تاخیر و کارشکنی مسئولان زندان به مراکز درمانی منتقل شد و به دلیل عدم حضور پزشک معالج از ادامه روند درمان بازماند. گفته شده دست این زندانی سیاسی به دلیل عدم رسیدگی به موقع عفونت کرده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «او باید صبح روز گذشته به بیمارستان منتقل میشد که با کارشکنی مسئولان این انتقال پس از چند ساعت تاخیر در بعدازظهر دیروز صورت گرفت و زمانی به بیمارستان انتقال یافت که پزشک متخصص وی حضور نداشت و بدون نتیجه به زندان بازگردانده شد.»

این منبع افزود: «وضعیت دست وی به شدت وخیم است و به دلیل عدم رسیدگی به موقع از سوی مسئولان به عفونت دچار شده است.»

گفتنی است، این زندانی سیاسی که اواخر تیرماه گذشته جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی خود به بیمارستان منتقل و روز شنبه مورخ سوم شهریور‌ماه ۹۷ ابتلا به سرطان وی از سوی پزشکان تایید شده بود، پنج شنبه ۲۲ شهریور جهت درمان سرطان بدخیم “کندروسارکم” ناحیه بازو ترقوه تحت عمل جراحی قرار گرفت و با وجود آنکه نیازمند مراقبت های ویژه بود، دو روز بعد به زندان بازگردانده شد.

یک منبع مطلع در خصوص بازگرداندن وی به زندان گفته بود:”این انتقال درست نیست چون درمان آرش هنوز قطعی نشده و قسمتی از تومور رو بریدن و برای آزمایش بردند”.

کندروسارکوما پکی از شایع ترین تومور اولیه بدخیم استخوانی در سنین نسبتا جوانی است که در آن سلولهای بدخیم غضروف ساز تولید تومور می کنند.

گفتنی است، ‎آرش صادقی بر اثر آسیب‌های ناشی از دوران بازجویی که منجر به شکسته شدن بازو و کتفش گردید، بدون معالجه در سلول انفرادی رها شد و به نظر می رسد به دلیل تکثیر بیش از حد و غیرعادی سلولی در ناحیه دچار شکستگی با نوعی تومور سرطانی مواجه شده که یک سال و نیم است از دردهای آن به خود می‌پیچد و بر اثر ضایعات ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت توان هضم هیچ غذایی را نداشته و وزنش به ۴۳ کیلو رسیده است.

آرش صادقی که به بیماری «کولیت زخمی» یا «کولیت اولسروز» حاد مبتلا است و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به موفع احتمال دارد به بیماری سرطان روده بزرگ مبتلا شود.

پیش‌تر، عفو بین‌الملل در بیاینه‌ای خواستار انتقال فوری آرش صادقی، به مراکز تخصصی سرطان شد.

آرش صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی پورعرب، رئیس شعبه ۵۴ دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی وی را لازم‌الاجرا اعلام کرد. به این ترتیب آرش صادقی هم اکنون در حال سپری کردن ۱۹ سال حبس خود در زندان رجایی شهر کرج است.

وی به علت اعتصاب غذاهای طولانی مدت و پیاپی به بیماری های مختلف دچار شده است و از ناراحتی تنفسی و بیماری های گوارشی، معده و روده به شدت رنج می برد. گفته شده کلیه وی به دلیل اعتصاب غذاهای مداوم و عدم رسیدگی پزشکی دچار آسیب های جدی شده است.

آرش صادقی، اولین بار، ۱۸ تیر ۱۳۸۸، مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

آرش صادقی آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد. وی در آبان ماه ۱۳۹۵ به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. این زندانی سیاسی آخرین بار در اعتراض به انتقال همراه با ضرب‌وشتم همسرش گلرخ ایرایی و هم‌چنین آتنا دائمی از زندان اوین به زندان قرچک (شهرری) دور تازه‌ای از اعتصاب غذای خود را از روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ آغاز کرد، ولی در ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ به دلیل ضعف شدید جسمانی و در احترام به درخواست همبندانش در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش − 4 =