عفو بین الملل: مقامات ایران باید فورا اجرای حکم اعدام زینب سکانوند را متوقف کنند

سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن از مقامات ایران خواسته تا حکم اعدام زینب سکانوند، زندانى ٢۴ ساله کُرد را فورا متوقف کنند.

زینب سکانوند، به انفرادى انتقال داده شده و قرار است روز ١٠ مهر (فردا سه‌شنبه) در زندان ارومیه اعدام شود.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل در واکنش به این خبر دلهره‌آور گفت:
“مقامات ایران باید فورا اجرای حکم اعدام زینب سکانوند را متوقف کنند. او زمانیکه تنها ۱۷ سال سن داشت بازداشت شد و به اتهام قتل همسرش، که در سن ۱۵ سالگی با او ازدواج کرده بود، محکوم به اعدام شد. با توجه به زیر ١٨ سال بودن زینب سکانوند در زمان وقوع جرم و همچنین روند به شدت ناعادلانه دادرسى، اجراى حکم اعدام وى باید فورا متوقف شود.

زینب سکانوند‌ تنها در آخرین جلسه محاکمه خود در سال ۲۰۱۴ به وکیل دسترسی پیدا کرد و در آن مقطع اعترافات قبلى خود را پس گرفت. او گفته است که در دوران بازداشت، ماموران پلیس مرد او را از طریق ضرب و شتم شکنجه کرده اند.

مقامات ایران باید فورا محکومیت اعدام زینب سکانوند را لغو کرده و زمینه اعاده دادرسى را بدون توسل به مجازات اعدام‌ و‌ مطابق با اصول دادرسى عادلانه ناظر به اطفال و نوجوانان فراهم نمایند.”

زینب سکانوند دو روز پیش از انتقال به انفرادى براى اجراى حکم به بهداری زندان فرستاده شد و تحت آزمایش بارداری قرار گرفت. نتیجه آزمایش منفی بود. بر این اساس مقامات زندان روز نهم مهر با خانواده زینب سکاوند تماس گرفتند و گفتند که برای آخرین ملاقات به زندان بیایند و حکم او قرار است روز بعد به اجرا گذاشته شود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هشت − هفت =