علیرضا معینیان یکی از معترضین دی‌ماه به زندان محکوم شد

علیرضا معینیان فعال مدنی اهل تبریز که در اعتراضات دی‌ماه گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شده بود، طی حکمی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر به احکام زندان محکوم شد.

به گزارش گذار، علیرضا معینیان، فعال مدنی اهل تبریز طی حکمی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست “قاضی احراری” از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام” و “شرکت در تجمعات غیر قانونی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای معینیان به گزارشگر کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: “علیرضا در اعتراضات دی‌ماه بازداشت و بعد مدتی بازجویی به قید ضمانت فیش حقوقی آزاد شد”.

این منبع در ادامه توضیح داد: “علیرضا روز سوم اردیبهشت ٩٧ جهت تکمیل مراحل بازپرسیِ خود به شعبه ۱۹ دادسرای تبریز احضار و از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و شرکت در تجمعات غیر قانونی تفهیم شد و قرار کفالت‌اش به قرار وثیقه‌ ۱۰۰میلیون تومانی تغییر پیدا کرد”.

در اعتراضات دی‌ماه، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تامین وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر گسترش پیدا کرد. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش − 5 =