سپهرداد گرگین در نشست وبیناری گذار؛ بیان راه‌کارهای عملی برای گذار از استبداد اسلامی و لزوم آمادگی و هماهنگی‌های برنامه‌ریزی شده

سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر ساکن کانادا، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) شرکت کرد و به بیان راه‌کارهای عملی برای گذار از استبداد اسلامی پرداخت و همینطور دیدگاه‌های خود را برای برقراری هماهنگی بیشتر بین توده مردم بیان کرد.

این فعال سیاسی ضمن صحبت از تجارب و نقطه نظراتش، بر لزوم هماهنگی و آمادگی بیشتر برای گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی تاکید ورزید.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ایران برگزار شد.

آنچه در ادامه می‌خوانید چکیده‌ی صحبت‌های سپهرداد گرگین، در جریان نشست وبیناری یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) است و در انتهای همین مطلب مشروح گفته‌های این فعال سیاسی به صورت فایل‌های صوتی و تصویری آمده است:

“من ابتدا تفاوت جنگ چریکی و قیام مسلحانه را بازگو می‌کنم. ببنید آقای خامنه‌ای در هفته گذشته تعداد زیادی از افراد را در ورزشگاه آزادی دور خود جمع کرد و مستقیما گفت که آتش به اختیارید و کشور متعلق به شماست و این مسئله‌ای است که باید مد نظر قرار دهیم که این‌ها به سادگی نخواهند رفت و توجه کنیم که چطور می توان با حداقل هزینه از اینها عبور کنیم، اما مدام گفته می‌شود مبارزه مدنی! و کسی تصور خودش را از این مبارزه مدنی ارائه نمی‌دهد.

وقتی تمام نیروها و مردم برخاستند و خواستند که قدرت را در دست بگیرند، البته که حاکمان اجازه نخواهند داد که این اتفاق به سادگی بیفتد و باید بدانیم که به چه صورتی این مسائل پیش خواهد رفت و بعد از این قضایا مسلما بعد از رفتن این رژیم باید نظم عمومی برقرار کرد به عنوان نمونه باید مرزها کنترل شوند و از کشتارهای کور جلوگیری کرد و برای داشتن این‌ها به یک نیروهای مسلح توده‌ای نیاز است.

جامعه‌ای که آماده نباشد، از هم خواهد پاشید و جامعه‌ای که آمادگی دارد و کنشگران اجتماعی و مردم و همینطور فعالان مدنی راجع بهش فکر کرده‌اند و تبادل نظر کنند و باید یک راه حل مشخصی ارائه شود.

منظور من این نیست که کورکورانه اسلحه دست بگیرید، بلکه می‌خواهم، توضیح بدهم ما برای قیام سراسری نیاز به برنامه‌ریزی داریم که در برنامه‌های بعدی بیشتر به این موضوع خواهم پرداخت.

دو مسئله مهم می‌تواند منجر به دیکتاتوری شود یکی تجمع ثروت و یکی تجمع قدرت سیاسی.

تجمع ثروت به این شکل است که ما اطلاع داریم که پول در جامعه انسانی رو به تمرکز گرایی دارد و باید سیستمی را ارائه داد که از این تمرکز پول جلوگیری کند و موضوع بعد این است که باید کاری کرد که از تمرکز قدرت ممانعت شود، یعنی قدرت بر اساس علم اجتماعی می‌گوید که اگر قدرت اجتماعی در جامعه بیشتر پخش شود کمتر دیکتاتوری به وجود خواهد آمد.

ما دشمن هیچ کس نیستیم، ما در این سامانه می‌گوییم که همه شخصیت‌های مختلف، نمایندگانی معرفی کنند و شورای گذار را به وجود بیاورند و در مرحله بعد راجع به سازندگی نظرات مختلف طرح شود.

ما در این مرحله نیاز داریم که همه با هم، دست به دست هم بدهیم تا از این‌ها عبور کنیم، اما چگونه دنبال رهبر بگردیم! به عنوان نمونه همین‌هایی که اکنون در زندان هستند، می‌توانند بخش‌هایی از رهبری را بر عهده بگیرند.

دوستان عزیز علم مبارزات می‌گوید که باید از تمام ظرفیت‌های اجتماعی استفاده کرد و تنها مبارزات مدنی راه به جایی نخواهد برد که اگر فرصتی شد بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

سامانه گذار هم فضایی را آماده کرده که هر کسی بیاید حرف خود را بزند و باید کمتر همدیگر را نفی و تخریب کنیم و راه‌های عملی را بیابیم و ببنیم چطور می‌توان این‌ها را از اریکه قدرت پایین کشید، ما نیاز داریم که خونریزی نشود، اما واقعا گاهی اوقات چاره‌ای نیست، فرض کنید، کسی بیاید به ناموس و خانواده ما تجاوز کند چه کاری باید کنیم؟!

ما سرکوب‌گر نیستیم، ما خواهان ترور کور و فعالیت‌های چریکی نیستیم، اما خواهان این هستیم که تدارک ببینیم در لحظه‌ی مورد نیاز با کمترین خونریزی این‌ها را در دادگاه‌ها محاکمه کنیم.”


سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی اینجا کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سپهرداد گرگین، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × سه =