غلام عسگری در نشست وبیناری گذار؛ افزایش یافتن آگاهی و رشد فکری مردم/ سران قدرتمند جهان در پی منافع خویش هستند

غلام عسگری، فعال کارگری و کنشگر سیاسی با سابقه، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) از افزایش آگاهی مردم ایران با توجه به منابع خود سخن گفت و اعتراضات سراسری شکل گرفته در کشور را نشانه رشد و بلوغ مردم ایران دانست.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست سراسری، غلام عسگری، به گردهمایی روز شنبه ۲۱مهرماه ۹۷ مقابل سفارت جمهوری اسلامی اشاره کرد که طی آن، از همه زندانیان سیاسی و رانندگان کامیون معترض بازداشت شده و سایر افرادی که به هر نحوی به دلیل بیان عقیده خود در زندان هستند، دفاع شد.

این فعال سیاسی، معتقد است برای حکومت جمهوری اسلامی راهی به جز سرنگونی باقی نمانده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید چکیده‌ی صحبت‌های غلام عسگری، در جریان نشست وبیناری یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) است.

در انتهای همین مطلب مشروح گفته‌های این فعال سیاسی به صورت فایل‌های صوتی و تصویری آمده است:

“از سراسر کشور خبر دارم که امروز آگاهی مردم افزادیش یافته و تنها این آگاهی است که می‌تواند علیه جور و جهل و فساد کنونی قدعلم کند. زمانی که به خواسته‌های به عنوان مثال معلمان معترض نگاه کنیم، می‌بینیم که چقدر آگاهی‌های مردم ایران و معترضان افزایش یافته است. معلمان معترض خواسته‌هایشان مبنی بر رسیدگی به حق و حقوق خود و همینطور رسیدگی به وضع دانش‌آموزان است، چرا که این زنان و مردان آگاه (معلمان) می‌دانند که تنها کودکان و جوانان هستند که آینده ایران را تامین خواهند کرد و من یقیین دارم که هیچ‌گاه فراموش نخواهیم کرد که اگر نیروهای آگاه جامعه و پیشتازان و … در دهه شصت آن بهانه را به دست نیروهای خمینی نمی‌دادند، ما امروز شرایط دیگری داشتیم.

این حکومت امروزه پس از گذشت ۴ دهه با توجه به تمام ناروایی‌ها که علیه همه اقشار مختلف جامعه روا داشته‌اند، نتوانسته این ملت را به عقب براند و اکنون این ملت در تمام شهرها و ۱۴۰ شهر کشور به کلیت رژیم نه گفته‌اند، به اعدام‌ها نه گفته‌اند و خواهان آزادی زندانیان سیاسی شده‌اند. جرقه این اتحاد در ۸ مهرماه ۹۶ زده شده و این آتش خاموش شدنی نیست و رو به رشد است. تا جایی که من خودم از منابعی موثق اطلاع داریم که شرکت نفت و گاز هم در حال برنامه‌ریزی هستند که به اعتراضات سراسری بپیوندند.

این حکومت با بحران سازی و جنگ و شرکت در جنگ‌های نیابتی با صرف هزاران میلیارد دلار از برای بقای خود هزینه کرده است. اما امروز ملت ایران متوجه شده‌اند این رژیم با این شرایط نمی‌تواند بقا داشته باشد و ملت ایران عزم خود را جزم کرده‌اند که سرنگونی را رقم بزنند.

خوشبختانه درون کشور نیروهای آگاهی داریم که درد کشیده اند و بها داده‌اند و می‌توانند رهبری این اعتراضات را به دوش بکشند و ما هم در خارج کشور باید صدای رسای آنها را به گوش جهانیان برسانیم و به سران قدرتمند جهان و اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی بگوییم که ایران، یک ایران است و ملت ایران، یک ملت مشترک است و البته سابقه ۱۵۰ ساله گذشته نشان داد که هیچکدام از سران قدرت‌های جهان، هیچگاه دوست ملت‌های منطقه خاورمیانه و مردم ایران نبوده‌اند.

البته ما هیچ زمانی مرزهای کشور را به سوی کسانی که می‌خواهند با حسن نیت و تفاهم با ما در ارتباط باشند را نمی‌بندیم، اما به عنوان نمونه صحبت آقای ترامپ توجه کنیم که در سخنان خود با توجه به قتل یا مفقود شدن روزنامه‌نگار عربستانی اشاره کرد که باید تحقیق کنیم و نمی‌توانیم به آن شکل برخورد بکنیم و تنها گفته اگر ثابت شود کار عربستان است ما فلان خواهیم کرد که همین نشان می دهند جان مردم برای آنها مهم نیست و منافع خودشان اهمیت دارد.

امروز ملت ایران آگاه است و دیگر فریب این ترفندها را نخواهد خورد و من به همه کسانی که شبانه روز تلاش میکنند، درود می‌فرستم و امیدوارم در فردای آزادی یک حکومت بر پایه دموکراسی بدون دخالت دین داشته باشیم و هرگز به خشونت‌گرایی نپیوندیم که این حکومت و عواملش خود خواهان خشونتند، اما روزی با رای آزاد مردم، فردای آزای را خواهیم دید.”

غلام عسگری، از فعالان کارگری باسابقه ایران هم‌اکنون در تبعید به سر می‌برد، سال‌ها به عنوان کارگر و ناظر در دوره پهلوی و نیز جمهوری اسلامی، در شرکت‌ها و کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی ایران از جمله پتروشیمی ماهشهر، پتروشیمی رازی، صنایع فولاد اهواز، نیروگاه رامین اهواز، نیروگاه زرگان اهواز، کارخانه‌ی قند دزفول، پتروشیمی تبریز، نیروگاه زرند کرمان و مسکن‌سازی اهواز مشغول به کار بوده است.

این فعال کارگری که در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ مسئول “شورای کارکنان مجتمع فولاد اهواز و شرکت‌های تابعه و وابسته” بوده است. او همچنان به فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری خود در حوزه کارگران، پس از تبعید اجباری و خروج از کشور به صورت موثر ادامه داده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی اینجا کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان غلام عسگری، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۱۴ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۲ مهر ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × یک =