صدور قرار وثیقه برای نسیم صادقی، فعال مدنی ساکن تبریز

برای نسیم صادقی، فعال مدنی اهل تبریز که یکشنبه گذشته از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود، روز جاری پس از انتقال به دادگاه قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر شده است.

نسیم صادقی، فعال تُرک آذربایجانی که در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷ از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در خیابان باکری تبریز منتقل شده بود، روز جاری ۳ آبان‌ماه ۹۷ پس از انتقال به دادگاه شهید بهشتی تبریز برای این فعال مدنی قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر شده است.

منابع نزدیک به خانواده این فعال مدنی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفتند: “نسرین صادقی پس از اتمام جلسه بازپرسی و تعیین وثیقه وی مجددا به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده و قرار است وی مجددا در تاریخ ۵ آبان‌ماه به دادگاه منتقل شود”.

از اتهامات وارده علیه این شهروند ساکن تبریز تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست، اما به گفته خانواده و نزدیکان وی “احتمالا بازداشت این فعال ترک آذربایجانی مرتبط با حضور و فعالیت های ایشان در فضای مجازی بوده است”.

این فعال مدنی قبل تر در تظاهرات مسالمت‌آمیز ۷ مرداد ۱۳۹۵ در اعتراض به مطلب جنجالی منتشر شده در روزنامه استانی طرح نو (شماره ۸۶۸ روز چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵) به همراه شماری دیگر از  شهروندان معترض بازداشت و  پس از پنج روز از بازداشتگاه  اداره اطلاعات تبریز با تودیع وثیقه یکصد میلیون‌تومانی موقتا آزاد شده بود.

نسیم صادقی در آن زمان  از سوی شعبه ۷ بازپرسی دادگاه انقلاب به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام” متهم و تفهیم اتهام شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 4 =