یداله بلدی در نشست وبیناری گذار؛ صحبت پیرامون همگرایی‌ها و برنامه‌های اخیر شکل گرفته در اروپا

یدی بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه یک‌شنبه ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ (۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) شرکت کرد و در ارتباط با همگرایی‌ها و برنامه‌های اخیری که در اروپا و خصوصا آلمان صورت گرفت، توضیحاتی را ارائه نمود.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ (۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

یداله بلدی، در نشست سراسری روز یکشنبه ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ (۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) در ارتباط با همگرایی‌های صورت گرفتته در اروپا و خصوصا آلمان گفت:

“در سطح اروپا جنب و جوش‌های وسیعی در جریان است و احزاب مختلف فعالیت‌های خود را دارند.

جریاناتی که در اروپا مشغول فعالیت هستند، به نظر من هم‌سو و هم نظر هستند و امیدوارم که این جریانات یک‌پارچه شوند تا تاثیرگذاری آنها بیشتر شود. چرا که هر چه در خارج از کشور با هم بیشتر متحد باشیم در داخل هم این اتفاق، بهتر می‌افتد.

در شهر هامبورگ هم هفته‌ای پر بار داشتیم که سطح آگاهی‌ها را بالا خواهد برد و روز گذشته به مناسبت کشتار بی‌رحمانه فرشید هکی و زندانی کردن معلمان و اعتصاب غذای فرهاد میثمی تجمعی داشتیم.

داخل ایران، دو میلیون نفر به طرف کربلا راه افتاده‌اند، آن هم در شرایطی که هنوز به وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه و سرپل‌ذهاب رسیدگی نشده و هیچ‌گونه کمک دولتی به آنها نشده و هر کمکی هم به آنها شده کمک های مردمی بوده است.

ما تبلیغ کننده قهر نیستیم و هیچ نیرو و هیچ فردی را وادار به عمل مسلحانه نمی‌کنیم، واقعیت این است که باید شرایط به وجود بیاید، در آن نبرد نهایی وضعیت مشخص است و این جمهوری اسلامی است که با عمل خود آن را روشن می‌کند.

هر چه جنبش فراگیرتر باشد و متحدتر باشد، کار ما راحتتر خواهد بود.”


سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر مقیم کانادا هم به عنوان یکی از شرکت کنندگان در میانه سخت گفت: “ما تاکید بر لزوم آمادگی مردم داریم و از دوستان عزیزم در ایران می‌خواهم که در گروه‌های مختلف به دلیل شرایط جو سرکوب در محلات خود با هم در ارتباط باشند، مسلما در روز برآمد ملی کمک زیادی خواهد کرد.


یدی بلدی، در ادامه سخن، اضافه کرد: “آمادگی در سیر جریان مبارزه خود به خود به وجود خواهد آمد.”


رضا بدیعی، فعال سیاسی ساکن آمریکا که خود نیز مدیریت گذار از استبداد اسلامی به دموکرای را بر عهده دارد در پایان سخنان یدی بلدی و سپهرداد گرگین گفت:

“بعدا اگر فرصت فراهم شد در نشست بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد و در واقع پیام شما این است که ما از خودمان آغاز کنیم و مردم ایران نیز از خودشان آغاز کنند و از محلات و شهرها و روستاها، خود را سامان بدهند و در جلسات بعدی راجع به آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.”


یداله بلدی، جامعه‌شناس کرمانشاهی و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، از جمله زندانیان سیاسی و مبارزان با سابقه آزادیخواه کُرد است که در سال‌های پیش از انقلاب در زندان‌های رژیم شاه محبوس بود. او کماکان و به صورت مستمر با نوشتن مقالات انتقادی و روشنگرانه و همچنین با انجام فعالیت‌ها و برپایی میتینگ‌های سیاسی و اعتراض‌های حقوق بشری حضور موثر دارد.


گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)


در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان یداله بلدی، سپهرداد گرگین و رضا بدیعی، در جریان نشست وبیناری گذار روز یک‌شنبه ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ (۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیز دنبال کنید.)

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 − یازده =