سهراب چمن‌آرا در نشست وبیناری گذار؛ لزوم تغییر قانون اساسی کشور

سهراب چمن‌آٰرا، نویسنده و تحلیل‌گر مسائل سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷) شرکت نمود و دیدگاه‌های خود را راجع به لزوم تغییر قانون اساسی در ایران بیان کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

سهراب چمن‌آرا، در جریان این نشست وبیناری گفت: «من از ۲۰ سال پیش به این طرف همیشه خواهان تغییر قانون اساسی بوده‌ام و مشکل ما قانون اساسی است. قانون اساسی مشروطه در نوع خودش یکی از افتخارات ماست و قانونی بود که باید هر روز بهتر و بهتر می‌شد، اما در این هفتاد سال اخیر متاسفانه بد و بدتر شد و ما فریب خوردیم و تنها تاج با عمامه عوض شد.»

این فعال سیاسی اضافه کرد: «قانونی اساسی بحث همیشگی بنده بوده و هست و من هر هفته یک ساعت در رادیو جوانان امروز راجع به آن صحبت می‌کنم. ولی متاسفانه این بحث قانونی اساسی در خارج از ایران هنوز جا نیفتاده‌است.»

آقای چمن‌آرا ادامه داد: «در ایران، فعالیت من بین دانشجویان و جوانان بیشتر است و این بحث لزوم تغییر قانون اساسی، بین آن‌ها طرفدار پیدا کرده‌است. در ضمن ما کاری که کردیم این است که راجع به تحریم‌ها هم صحبت کرده‌ایم و قانون اساسی را به سناتورهای خارجی معرفی کردیم و به انگلیسی در نامه‌ای آن‌را منتشر کردیم و گفته‌ایم که اینها چرا این کارها را می‌کنند. این‌ها طبق قانون اساسی خودشان باید در یمن و لبنان و سوریه باشند و به حزب‌اله کمک کنند.»

این تحلیل‌گر سیاسی افزود: «ما از سیاست‌مداران خواسته‌ایم که تحریم‌ها را هوشمندانه بکنند. این تحریم هوشمندانه یعنی اینکه تحریم‌ها را از روی مردم ایران برداشته و روی دزدان این رژیم بگذارند و این‌ها کسانی هستند که در این چهل ساله ثروت کشور را خارج کرده‌اند.»

رضا بدیعی، فعال سیاسی و مدیریت گذار، در انتهای سخنان سهراب چمن‌آرا گفت که امیدواریم که در جلسات بعدی فرصت بیشتری برای این مبحث داشته‌باشیم.


سهراب چمن‌آرا، متولد ۱۳۲۶ و زاده کرمانشاه است. او سال ۴۸ شمسی از دانشگاه لندن در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شد و بعد از چهار سال خدمت نظام و کار در ذوب آهن اصفهان، به مدت ۱۵ سال صاحب شرکت خصوصی چمتک پیمانکار برق و ابزار دقیق در ایران شد.

وی، سال ۱۳۶۷ برای همیشه به آمریکا مهاجرت می‌کند و مدت شش سال در “یو او پی” یکی از شرکت‌های تکنولوژی صنایع نفت و پتروشیمی، به‌عنوان مهندس ارشد طراحی، مسئول چند پروژه پتروشیمی در ایران و سایر کشورها بوده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سهراب چمن‌آرا، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

7 + 9 =