افزایش بازداشت معلمان و فعالان صنفی/ اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان

پس از تحصن سراسری معلمان، در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، موج بازداشت، تهدید و احضار معلمان در کشور از سوی نهادهای امنیتی راه افتاده‌است.

تا کنون دست‌کم ۳۰ تن از معلمان به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند، بیش از ۵۰ معلم، پیام تهدیدآمیز دریافت نموده‌ و از روز یک‌شنبه، دست‌کم ۱۲ معلم، بازداشت شده‌اند.

محمدرضا رمضانزاده، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی و در پی آن چند تن از اعضای هیات مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی به نام‌های سعید حق‌پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجایی، حسین رمضانپور دستگیر شده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

گزارش شده‌، در خوزستان نیز، پیروز نامی و علی کروشات از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

همچنین گفته می‌شود، در شهرستان شیروان، حسن جوهری، معلم و محمد رباطی و خانم واعظی از فعالان صنفی بازداشت شده‌اند.
محمدعلی زحمتکش، فعال صنفی شیراز، محمد کرد و فاطمه بهمنی فعالان صنفی اراک، از دیگر افراد بازداشتی هستند.

نام امید شاه‌محمدی، نیز در میان بازداشت‌شدگان دیده‌شده‌است. گزارش شده وی نیز شامگاه دوشنبه بعد از تفتیش منزل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، در محکومیت بازداشت‌ها، اطلاعیه‌ای منتشر کرده که متن کامل آن در ادامه آمده‌است:

“بنام خداوند جان و خرد

معلمان ایران ،تحصن مهر و آبان ماه ۱۳۹۷ را در حالی با سرافرازی پشت سر گذاشتند که روند سرکوب و احضار فعالان صنفی از مهرماه ، هرگز متوقف نگشته و در روزهای منتهی به تحصن، این روند تشدید شده است.

احضار به اداره‌ی اطلاعات ، اطلاعات سپاه ، حراست ها و پلیس امنیت، تقریبا در تمام استان‌های فعال در تحصن صورت گرفته است. دست کم تاکنون ۳۰ فعال صنفی از جمله اسکندر لطفی بازرس شورای هماهنگی احضار و بازجویی شده اند و بیش از ۵۰ نفر پیام تهدید دریافت نموده‌اند واز روز یکشنبه تاکنون دست کم ۱۲ معلم بازداشت شده اند.

محمدرضا رمضانزاده، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی که بعد از تحصن مهر بازداشت و به تازگی آزاد شده بود با یورش نیروهای اطلاعاتی روز دوشنبه باز هم دستگیر شده است و در پی آن ۵ نفر از اعضای هیات مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی به نام های سعید حق پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجایی، حسین رمضانپور دستگیر شده و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

در خوزستان نیز آقایان پیروز نامی و علی کروشات توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. نیروهای امنیتی پس از دسترسی به گوشی آقای نامی اقدام به ارسال پیام جعلی مبنی بر لغو تحصن نمودند.
همچنین گفته می‌شود در شهرستان شیروان آقای محمد رباطی و خانم واعظی از فعالان صنفی بازداشت شده اند.
همچنین خبر بازداشت فعالان صنفی در استان‌های فارس و مرکزی برای شورا ارسال شده است. آقای محمدعلی زحمتکش فعال صنفی از شیراز، محمد کرد و فاطمه بهمنی فعال صنفی از اراک از دیگر افراد بازداشتی هستند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت شدید خط سرکوب و بازداشت فعالان صنفی نسبت به پیامدهای آن به مسئولان و نهادهای امنیتی هشدار میدهد و خواهان توقف روند سرکوب و پرونده سازی و بازداشت فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان است.

بدیهی است در صورتی که روند برخوردها ادامه یابد شورای هماهنگی حق هر گونه اعتراض قانونی را برای خود و جامعه‌ی فرهنگیان ایران بنا بر اصول قانون اساسی لازم و ضروری می داند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ۲۴ آبان ۹۷”

لازم به توضیح است که در پی فراخوانی که پیش‌تر از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌بود، شمار زیادی از معلمان در سراسر کشور در مدرسه حضور یافته و از رفتن به کلاس‌های درس اجتناب نمودند.

معلمان و فرهنگیان، بنا به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، “به دلیل بی‌توجهی مسئولان به مطالبات فرهنگیان و اعتراضات مدنی آن‌ها، مخصوصا تحصن گسترده‌ی مهرماه”، در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، ضمن حضور در مدرسه از رفتن به کلاس‌ها خودداری نموده و در دفتر مدارس تحصن کردند.

این تحصن که از آن به عنوان دور دوم تحصن سراسری معلمان طی سال جاری تحصیلی یاد شده‌است، در بیشتر شهرهای کشور در روزهای تعیین شده شکل گرفت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 − 1 =