بهرام مشیری در نشست وبیناری گذار؛ نقش منفی عامل خارجی در تحولات سیاسی و زمینه تاریخی آن

بهرام مشیری، مورخ و پژوهشگر برجسته، در نشست وبیناری گذار روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) شرکت کرد و به بررسی نقش عامل خارجی در تحولات سیاسی و زمینه تاریخی آن پرداخت و از تاثیر منفی آن برای ایجاد دموکراسی صحبت کرد. وی در میانه سخنانش تاکید کرد که “در بررسی تاریخی جایی ندیده‌ایم، سازندگی با لشکرکشی اتفاق افتاده باشد و اگر به ملت‌های دیگر نگاه کنیم، خیلی مسائل را می‌آموزیم.”

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه  یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

فرازهایی از صحبت‌های بهرام مشیری را در زیر می‌خوانید و در ادامه فایل‌های صوتی و تصویری آن آمده‌ است:

«جمهوری اسلامی در استبداد هم صداقت ندارد و هیچ عملی بدون اجازه از بیت رهبری انجام نمی‌شود و کوچک‌ترین کاری بدون مجوز اداره اطلاعات برای هیچ کس انجام نمی‌شود و لایه لایه سرکوب برای مردم هستند و اینها همه تازه برای ما نمایش دموکراسی هم دارند و برای ما انتخابات هم برگزار می‌کنند، اما انتخابات بدون احزاب در کجا بوده که ما گرفتارش هستیم؟

این‌ها یک عده را انتخاب می‌کنند و می‌گویند بفرمایید انتخاب کنید! در کشوری که آزادی نیست! در کشوری که احزاب و تشکل‌ها فعالیت ندارند! در کشوری که حتی در یک مهمانی ساده افراد را دستگیر می‌کنند و در کشوری که هیچ گونه فعالیتی برای تلاش جمعی نیست، چه چیزی دیگری می ‌خواهید؟ بدتر از این هم مگر می‌شود؟

بعضی از کارها از ما بر می‌آید که یکی از آنها شرکت نکردن در انتخابات است… یک مطلب دیگر اینکه ما باید به آن توجه کنیم موضوع استقلال است که ما منتظریم یک نیروی خارجی بیاید ما را نجات دهد! مثل همین امروز که عده ای منتظرند آقای ترامپ برای ما آزادی بیاورد، اما باید عرض کنم که تا به حال سابقه ندارد که یک کشور خارجی بیاید برای مردم آن سرزمین آزادی و استقلال بیاورد… اگر ما به عنوان ملتی تاریخی نتوانیم برای خودمان کاری کنیم، انتظار از نیروی بیگانه برای اینکه برای ما کاری بکند، تصوری اشتباه است و هر حرکتی توسط قدرت‌ها شده برای منافع خودشان بوده‌است.

ما ندیده‌ایم که سازندگی با لشکرکشی اتفاق افتاده باشد، ما به ملت‌های دیگر نگاه کنیم خیلی مسائل را می‌توانیم بیاموزیم… می‌توانیم در یک مقاطعی اگر دارای بعضی شرایط باشیم می‌توانیم از کشورهای خارجی کمک بگیریم، اما اینکه یک‌سره دل‌بسته این باشیم که یک نیروی خارجی می‌آید ما را نجات می‌دهد اشتباه است و اگر جنگی در بگیرد، همین زیرساخت مختصر هم تخریب خواهد شد و  موضوع جنگ پدیده‌ای پایانی نامعلوم دارد و گمان هم نمی‌کنم که دولت آمریکا و مردم آمریکا آمادگی این را داشته باشد… وقتی ما می‌گوییم دولتی از خارج بیاید با کمکش ما را نجات بدهد نشان از یاس ما دارد.»

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان بهرام مشیری، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

8 + 2 =