شعله پاکروان در نشست وبیناری گذار؛ صحبتی پیرامون جنبش‌های دادخواهی/ “یادمان باشد که دادخواهی چیزی فراتر از وابستگی‌های حزبی است”

سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شعله پاکروان، کنشگر مدنی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) شرکت کردند. سپهرداد گرگین، شاعر و فعال سیاسی، غزلی را به تمام مادران دادخواه تقدیم کرد و شعله پاکروان از گام‌های اساسی برداشته‌شده در جنبش دادخواهی سخن گفت و از همه رهبران احزاب و فعالان سیاسی خواست که اختلافات را کنار نهاده و به نقطه اشتراک خود که همان دادخواهی‌است، بپردازند.

شعله پاکروان، تاکید کرد: «یادمان باشد که دادخواهی چیزی فراتر از وابستگی‌های حزبی است.»

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

سپهرداد گرگین، شاعر و فعال سیاسی ابتدای این نشست وبیناری غزلی را که خود سروده‌اند، خوانده و آن‌را به تمامی مادران رنج‌دیده و مبارزی که در راه روشنگری و دموکراسی قدم برداشته‌اند، تقدیم کرد.

در ادامه شعله پاکروان به بیان نظرات خود پرداخت.

شعله پاکروان گفت: «من با تمام وجودم در هوای ایران نفس می‌کشم و شیفته دیالوگ‌هایی شدم که کارگران هفت‌تپه داده‌اند. از جمله اینکه در شعارها گفته شده ما اوباش نیستیم. چیزی که مقامات جمهوری اسلامی را خس و خاشاک می‌نامند، اما مردم به روشنی می‌دانند که این معترضان چه می‌خواهند و این‌ها را تمام از شعارهایی که می‌دهند متوجه شده‌اند که این اعتراض کنندگان خس و خاشاک نیستند.»

وی ادامه داد: «نیروهای مخالف سازمان یافته ایرانی، خیلی اختلاف سلیقه و تاریخی و ایدوئولوژی دارند و من ممکن است از بیرون ببینم که آن‌ها روی اختلاف نظر خود انگشت می‌گذارند، اما از همه دوستانم می‌خواهم که آیا مسئله دادخواهی می‌تواند حلقه گم‌شده باشد؟»

خانم پاکروان، در ادامه افزود: «من تصور می‌کنم که جنبش دادخواهی یک گام اساسی برداشته و الان هشتاد میلیون ایران می‌توانند دادخواهی کنند، از جوان‌هایی که عمرشان هدر رفته تا متخصص‌هایی که ثروت‌شان از بین رفته‌است. به عبارتی همه ما ایرانی‌ها می‌توانیم دادخواه باشیم، چون جمهوری اسلامی فقر، ظلم، بی‌عدالتی و تفاوت طبقاتی و حتی در زمینه آموزش تقسیم بر دو کرده، یک بخش آن ما مردم هستیم و یک گروه در اقلیت که وابسته به قدرت هستند و همه ما مردم می‌توانیم علیه این حکومت قدمی برداریم.»

این فعال سیاسی اضافه‌کرد: «مردم داخل ایران تحت فشار هستند و لازم است که آگاهان جامعه شرایط و موقعیت جامعه را بشناسند، آن‌هایی که بیرون از کشور هستند، باید اختلافات را از میان بردارند.»

وی در بخش دیگر از سخنان خود گفت:‌ «آیا می‌دانید که یک نفر از زندان، به عنوان مثال آتنا دائمی، چه مراحلی باید طی کند تا یک نامه به بیرون از زندان بفرستد؟ ما تا چه حد در اختیار آزادی خواهان ایران بودیم و دادخواهی حلقه گم شده‌ای است که توجه همه را به آن جلب می‌کنم و دادخواهان مسلما در این زمینه پیشرو هستند.»

خانم پاکروان تاکید کرد: «یادمان باشد که دادخواهی چیزی فراتر از وابستگی‌های حزبی است.»

وی خطاب به همه رهبران احزاب و فعالان سیاسی سراسر دنیا گفت: «من از تمام رهبران حزبی، هر گروهی که هستند می‌خواهم که در نظر بگیرید که نقطه اشتراک شما این دریا دریا خونی است که در سرزمین ایران جاری شده و چشم بازماندگان آن خون‌ها به عمل و یاری شماست.»

شعله پاکروان، فعال مدنی است که دخترش ریحانه جباری در تاریخ ۳ آبان‌ماه ۹۳ در زندان رجایی‌شهر اعدام شد.

شعله پاکروان مادر ریحانه جباری و از مخالفان اعدام، تا زمانی که ایران بود با فعالیت‌هایی که در مادران پارک لاله داشت در کنار سایر دوستان خود با مخالفت با احکام اعدام برخاسته بود. وی اکنون با راه اندازی بنیاد ریحان در این زمینه کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی اینجاکلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان شعله پاکروان و غزلی از سپهرداد گرگین، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × دو =