وضعیت نامناسب جسمانی یک شهروند بهایی در بازداشتگاه اطلاعات

وضعیت جسمانی علی احمدی، شهروند بهایی ساکن قائم‌شهر که صبح روز سه‌شنبه  ۲۹ آبان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌شده بود، به دلیل ابتلا به بیماری تیروئید، چربی خون و درد شدید کمر و عدم دسترسی به دارو در بازداشتگاه اطلاعات نامناسب گزارش‌شده است. همچنین اولین جلسه دادگاه این شهروند بهایی امروز دوشنبه ۱۲ آذر برگزار و قرار بازداشت وی تمدید شد.

به گزارش گذار، وضعیت علی احمدی، شهروند بهایی ساکن قائم‌شهر که روز ۲۹ آبان ۱۳۹۷ از سوی نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت‌شده بود، نامناسب گزارش‌شده است. همچنین امروز دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام علی احمدی برگزار شد.

مرتضی اسماعیل پور، فعال حقوق بشر در رابطه با برگزاری دادگاه این شهروند بهایی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت:«خانواده آقای احمدی امروز دوشنبه پس از مراجعه به دادگاه و صحبت با قاضی مطلع شدند، قرار بازداشت آقای احمدی تمدیدشده است و بدون هیچ توضیحی همسر آقای احمدی از دفتر قاضی به بیرون هدایت شد. علی احمدی به اتهام تبلیغ علیه نظام متهم شده است.»

مأموران امنیتی روز سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ با ورود و بازرسی منزل علی احمدی که گفته می‌شود با توهین و فحاشی همراه بوده است، برخی از لوازم شخصی از قبیل موبایل، کیس کامپیوتر، کتاب وی را ضبط و این شهروند ساکن قائم‌شهر را نیز بازداشت کردند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دوازده + دوازده =