گزارشی از آخرین وضعیت مهران زهراکار زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

مهران زهراکار، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که دوران محکومیت خود را در بند ۸ سالن ۹ این زندان سپری می‌کند، در طول روند رسیدگی به پرونده‌اش از داشتن وکیل محروم بوده و با اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌است.

به گزارش گذار، مهران زهراکار ۲۷ تیرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل دو سال حبس تعزیری به زندان اوین، بند ۸ سالن ۹ منتقل شد. وی در اسفندماه ۹۶ توسط قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با اتهام “توهین به رهبری”، در حالی محاکمه شد که از حق داشتن وکیل در طول روند دادرسی محروم بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «مهران زهراکار، به دلیل فعالیت‌هایی که در شبکه‌های مجازی داشت و به علت نوشتن مقالات انتقادی در فیس‌بوک و اینستاگرام، ۹ آذرماه ۹۶ از سوی دادسرای ناحیه ۳۳ احضار شد و چند روز بعد در همان ماه، توسط پلیس امنیت بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.»

این منبع افزود: «در زمان بازداشت وی، منزل‌شان مورد تفتیش قرار گرفت و وسایل شخصی‌اش ضبط شد و بعد از اتمام بازجویی بازپرس زندان اوین، با قید وثیقه آزاد شد.»

این منبع که خواست نامش فاش نشود، در ادامه گفت: «نهایتا در حالی که آقای زهراکار، در طول روند دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بود، توسط قاضی مقیسه به اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس تعزیری محکوم شد و ۲۷ تیرماه بازداشت و روانه زندان اوین شد.»

مهران زهراکار، مولف سه جلد کتاب است که تنها دو جلد آن مجوز چاپ گرفت. کتاب‌هایی که از او به چاپ رسیده‌است “غرب چگونه غرب شد” و “مقایسه انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب مشروطه در ایران” است و کتاب “ویژگی‌های مهم قدرت و سیاست در یک قرن گذشته در ایران” هیچ‌گاه اجازه انتشار نیافت.

او اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در بند ۸ سالن ۹ زندان اوین است و ۵ ماه از محکومیت خود را پشت سر گذاشته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × دو =