آزادی معلم و فعال صنفی با قید وثیقه از زندان بجنورد

محمدرضا رمضانزاده، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی با قید وثیقه از زندان عمومی بجنورد آزاد شد.

به گزارش گذار، محمدرضا رمضانزاده، معلم و دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی که در ارتباط با دور دوم تحصن سراسری معلمان در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود، روز جاری یک‌شنبه ۲۵ آذرماه، با قید وثیقه به صورت موقت از زندان عمومی بجنورد آزاد شد.

محمدرضا رمضانزاده پیش از این نیز در ۲۲ مهرماه در دور اول تحصن سراسری معلمان در مقابل پلیس راه شیروان خراسان شمالی بازداشت و اول آبان‌ماه با قید وثیقه آزاد شده‌بود.

پس از تحصن سراسری معلمان، در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه، موج بازداشت، تهدید و احضار معلمان در کشور از سوی نهادهای امنیتی راه افتاد و دست‌کم ۳۰ تن از معلمان به نهادهای امنیتی احضار شده‌، بیش از ۵۰ معلم، پیام تهدیدآمیز دریافت نموده‌ و دست‌کم ۱۲ معلم، بازداشت شدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در خصوص وضعیت معلمان بازداشتی با تعیین “ضرب‌الاجلی” خواستار آزادی معلمان بازداشتی شده‌بود.

علی کروشات، از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان که به همراه پیروز نامی سحرگاه سه‌شنبه ۲۲ آبان، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه، با تامین وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

پیروز نامی، معلم خوزستانی نیز در روز شنبه ۱۰ آذر با قید وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

همچنین روز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، حامد نرگسی از اعضای کانون صنفی معلمان دیواندره که روز سوم آذر از سوی مأموران امنیتی بازداشت‌شده بود، با تأمین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج آزاد شده‌است.

یک‌شنبه ۱۱ آذرماه ۹۷، علی فروتن و حسین رمضان‌پور، از اعضای هیات مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی که در ارتباط با تحصن سراسری معلمان بازداشت شده‌بودند، با قید وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

پیش از این نیز در روز شنبه ۱۰ آذرماه، پیروز نامی، دبیر کانون صنفی معلمان خوزستان و محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته و فعال صنفی استان فارس با قید وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

هاشم خواستار معلم بازنشسته و نماینده‌ی معلمان در کانون صنفی فرهنگیان مشهد نیز که از سوی ماموران امنیتی در روز سه‌شنبه، اول آبان‌ماه، بازداشت و بند بیماران ممنوع‌الملاقات بیمارستان ابن سینای مشهد منتقل شده‌بود، شنبه ۱۹ آبان از این بیمارستان مرخص (آزاد) شده بود. وی در یک فایل صوتی که در اختیار کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی قرار گرفته بود، روایت بازداشتش را نقل کرده بود.

لازم به توضیح است که با وجود وعده های مسئولان و پیگیری های خانواده، امید شاه‌محمدی، فعال صنفی معلمان دیواندره که در روز دوشنبه ۲۱ آبان، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود، کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

حمید رحمتی، از اعضای کانون فرهنگیان شهرضا، در اعتراض به بازداشت معلمان و در محکومیت معلمان زندانی، در محوطه آموزش و پرورش این شهرستان، از روز دهم آذرماه دست به “تحصن تک‌نفره” زده‌ بود.

رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته، آموزش رایگان، پایان روند پرونده سازی و سرکوب معلمان و آزادی معلمان زندانی، توقف طرح معلم تمام وقت از جمله خواسته‌های معترضان در این تحصن سراسری بوده است.

در سالیان گذشته، فعالان و تشکل‌های حقوق صنفی معلمان بارها با انتشار بیانیه‌ها و یا برگزاری تجمع‌های مسلمت آمیز در تهران و شهرهای دیگر، از سیاست‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال آموزش و پرورش و نیز فرهنگیان انتقاد کرده‌اند که گاه این اعتراضات با سرکوب و بازداشت مواجه شده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه × 3 =