امیر چمنی، فعال مدنی ساکن تبریز بازداشت شد

امیر چمنی، فعال مدنی ساکن تبریز روز جاری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. احتمال می‌رود این بازداشت جهت اجرای حکم و تحمل شش ماه حبس تعزیری او باشد.

به گزارش گذار، امروز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۷، امیر چمنی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

کمپین حقوق بشر ایران ضمن تایید خبر در کانال تلگرام خود در این‌باره نوشت: “یکی از دوستان این پژوهشگر و فعال سیاسی گفت احتمالا برای اجرای حکم و تحمل شش ماه حبس بازداشت شده است”.

امیر چمنی، فعال حقوق بشر ساکن تبریز پیش‌تر در اردیبهشت‌ماه سال جاری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از گذشت یک هفته با تامین وثیقه آزاد شد، وی مجددا در ۵ خردادماه دستگیر و پس از گذشت ۲۰ روز با قید وثیقه آزاد شد.

شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان تبریز به ریاست قاضی حملبر، امیر چمنی، فعال مدنی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام” به تحمل شش‌ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

پیش‌تر، وکیل مدافع آقای چمنی در گفتگو با کمپین ضمن تایید محکومیت موکلش گفته بود: “دلایل محکومیت امیر چمنی مقالات انتقادی‌اش بود که در خصوص وضعیت نابسامان اقتصادی و فرهنگی در ایران نوشته بود، البته ایشان یک اتهام دیگری مبنی بر توهین به رهبری داشتند که خوشبختانه رد شد”.

آقای چمنی دانشجوی رشته‌ی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تبریز و دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه پیام نور است، او پیش‌ از این در دی‌ماه سال ۹۱ در منزل شخصی‌اش بازداشت و پس از گذراندن دو هفته در اداره‌ اطلاعات تبریز، برای اجرای حکم ۹ ماه حبس تعزیری به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود.

وی در تاریخ ۱۵ تیر ماه سال ۹۲ از سوی شعبه‌ یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر، به اتهام “توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی” به تحمل شش ماه حبس تعزیری و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.

شعبه‌ ۱۰۴ دادگاه کیفری تبریز هم او را به اتهام توهین به رئیس جمهوری به ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

حکم ۴۰ ضربه شلاق آقای چمنی در خردادماه ۹۲ به اجرا درآمد و نهایتا در تاریخ ۱۱ مهرماه سال ۹۲ و با پایان دوران محکومیت خود از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دوازده + 18 =