شیما و شکوفه زنگنه دو نوکیش مسیحی با سپردن وثیقه آزاد شدند

شیما و شکوفه زنگنه، دو نوکیش مسیحی ساکن اهواز، با سپردن وثیقه‌های ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر نفر از زندان آزاد شدند.

به گزارش محبت نیوز، نوکیش مسیحی “شکوفه زنگنه” پس از ۲۴ روز بازداشت، در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۹۷ برابر (۲۵ دسامبر ۲۰۱۸) از زندان بطور موقت آزاد شد و خواهرش “شیما زنگنه” نیز روز دهم دی‌ماه ۱۳۹۷ (۳۱ دسامبر ۲۰۱۸) به صورت موقت از زندان «سپیدار» اهواز تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده است.

این دو خواهر روز یکشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۷ برابر با (دوم دسامبر ۲۰۱۸) حوالی ساعت ۱۲ ظهر بطور همزمان از سوی ماموران وزارت اطلاعات در خانه هایشان بازداشت شده‌بودند.

در جریان هجوم ماموران برای بازداشت این دو، در خانه هایشان‎ تعدادی کتاب ، چند مموری و جزوه ضبط شده و  گزارش‎هایی نیز در خصوص شکنجه آن‌ها در طول بازجوییمنتشر شده‌بود.

قاضی پرونده طی حکمی برای آزادی موقت این دو خواهر، برای هر کدام ۵۰۰ میلیون تومان (مجموعا یک میلیارد تومان) وثیقه صادر کرد.

در حال حاضر تمام کلیساهای فارسی‌زبان در ایران تعطیل شده‌اند و نوکیشان مسیحی اجازه شرکت در کلیساهای آشوری و ارمنی که به زبان غیرفارسی است، ندارند. کیارش عالی‌پور در این خصوص گفت: «به ما گزارش شده که گاهی ماموران امنیتی در کلیساهای دیگر با لباس شخصی حضور دارند و نوکیشان مسیحی را شناسایی می‌کنند یا از کلیساها لیست شرکت‌کنندگان در مراسم را می‌خواهند. به این شکل نوکیشان مسیحی فقط می‌توانند در کلیساهای خانگی شرکت کنند که آن هم با بازداشت، حکم‌های سنگین و تهدید مواجه است.»

در ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی حسن روحانی آمده است: «شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی‌­توان به صرف داشتن عقیده‌­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.» با این حال بازداشت نوکیشان مسیحی و هجوم به کلیساهای خانگی مداوم از سوی ماموران امنیتی صورت می‌گیرد. 

براساس تحقیق سازمان «درهای باز» که یک سازمان غیردولتی است ایران در رتبه دهم در جهان در آزار و اذیت مسیحیان قرار دارد. هند، کره‌شمالی و کشورهای آفریقایی از دیگر کشورهای هستند که مسیحیان در آن مورد ستم قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × چهار =