گفتگو با سیامک ستوده، محقق و نویسنده در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی-بخش دوم

گفتگو با سیامک ستوده، در سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی و ارائه راهکارهایی در زمینه گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی-بخش دوم

در ادامه سلسله گفتمان‌های گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، «سیامک ستوده»، نویسنده و محقق روز یک‌شنبه ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ (۹ دیماه ۱۳۹۷) برخی از دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در زمینه گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مخاطبان در دو بخش به اشتراک گذاشت.

بخش اول این گفتگو پیش از این منتشر شد.

هدف از این سلسله گفتگوها یافتن بهترین راه برای گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی است.

سیامک ستوده، گفت: «تظاهراتی که در سال ۴۲ منجر به سرکوب شد، از ابتدا به هیچ وجه اسلامی نبود و از شعارهای آن زمان این موضوع مشخص بود. این جنبش از ابتدا جنبشی دموکراتیک بود و کنترل آن بیشتر در دست جبهه ملی بود و به دلیل تزلزل در جبهه ملی، روحیه‌ها ضعیف شد و یکی از عللی که اسلامی توانستند دست بالا را بگیرند همین تردید و تزلزل بود».

رضا بدیعی در بخشی از این گفتمان تاکید کرد: «حضور جریانات مذهبی در آن سال‌ها که قبل از باز شدن فضای سیاسی به اعتبار مخالفت با دیکتاتوری بود و نه به دلیل اسلامی بودن آن‌ها».

رضا بدیعی اضافه‌کرد: «قیام ۱۵ خرداد نیز به هیچ عنوان جنبه اسلامی نداشت. حضور روح الله خمینی برای ورود به مبارزه آزادی خواهانه است و به دلیل دستگیری ایشان مردم روی صحنه می‌آیند و مردم به شدت سرکوب می‌شوند و پس از آن مبارزات زیر زمینی می‌شود».

سیامک ستوده، در ادامه افزود: «راجع به این دوره‌ها باید بیشتر صحبت کرد و نیاز هست که جامع‌تر جلو برویم. از نظر من قیام خرداد ۴۲ دوره‌ای است که سازمان فعال سیاسی آن زمان هم جبهه ملی بود که بنا کننده برخی از بورژوازی بود که در قدرت نبود و بر علیه دیکتاتوری شاه فعالیت می‌کرد».

سیامک ستوده، محقق و نویسنده، در ۱۳۲۳ خورشیدی در شهر تهران بدنیا آمد. تحصیلات ابتدائی خود را در دبستان اهلی و تحصیلات متوسط خود را در دبیرستان های راشدی، علمیه و ناصر خسرو در رشته ریاضیات به پایان رساند. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه ملی در رشته اقتصاد تمام کرد. از همان اوان جوانی، هنگامی که در دبیرستان علمیه تهران در سال چهارم دبیرستان تحصیل می کرد، به صف مبارزه پیوست و در جریان یک اعتصاب صنفی به نمایندگی از جانب دانش آموزان برای مذاکره با مسئولین بخش انتخاب شد. سال بعد در دبیرستان ناصر خسرو به عضویت سازمان جوانان جبهه ملی در آمد و بزودی مسئولیت تشکیلات دبیرستان ناصر خسرو و سپس تعدادی از دبیرستان های تهران بعهده او گذارده شد. وی بزودی به عضویت حزب سوسیالیست های خداپرست، یکی از احزاب جبهه ملی ایران در آمد. در قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲، هنگامی که سال پایانی دبیرستان را می گذراند، شرکت فعال داشت. پس از سرکوب قیام و انحلال جبهه ملی و حزب سوسیالیست های خداپرست به جناح چپ آن، جاما (جبهه آزادی بخش ملت ایران) به رهبری دکتر حبیب پیمان و دکتر سامی پیوست. این سازمان که یک تشکیلات زیر رمینی بود، بزودی در پی دستگیری رهبران آن متلاشی و منحل شد. ولی او بهمراه تعداد دیگری از اعضا که یکی از شاخه های تشکیلات مزبور را تشکیل می دادند، همچنان به فعالیت زیر رمینی خود ادامه دادند. گروه مزبور که یک تشکیلات زیر رمینی بود ، طی سال های چهل، تحت تاثیر تجریه قیام ۱۵ خرداد و سرکوب خشن و خونین آن، و همچنین در اثر مطالعات مارکسیستی، پس از چند سال به یک گروه مارکسیستی تحت نام گروه رازلیق مبدل شد. وی در زمستان پنجاه و دو در حالیکه بعنوان رهبر و بنیان گزار گروه به زندگی مخفی روی آورده بود، بطور اتفاقی دستگیر و پس از شکنجه های فراوان به ده سال زندان محکوم شد.

وی پس از پنج سال در جریان انقلاب ۵۷ در ۲۸ مرداد این سال بهمراه دیگر زندانیان، آزاد شد و بلافاصله، بهمراه بقایای تشکیلات رازلیق که از خطر دستگیری در امان مانده بود، گروه رهائی زحمتکشان را تشکیل داد. در سال شصت و دو بدنبال انشعاب و تلاشی گروه مزبور به کردستان و به مناطق آزاد شده ی کومه له رفت. پس از چندی مجددا و مخفیانه به تهران بازگشت و زیر فشار سرکوب های وحشیانه جمهوری اسلامی، در اواخر سال ۶۳ از طریق مرز پاکستان مجبور به خروج از کشور شد و یک سال بعد به حزب تازه تاسیس کمونیست ایران پیوست ولی در سال شصت و نه (۱۹۹۰) از این حزب استعفا کرد. از این ببعد او بخش عمده ی انرژی خود را صرف تحقیق، تالیف کتب و مباحثات تلویزیونی می نماید. در فوریه ۲۰۰۲ کتاب تروریسم اسلامی، اهداف و انگیزه ها، و در سال ۲۰۰۳ جلد اول زن و سکس در تاریخ، در ۲۰۰۵ ترجمه کتاب و (Ben Laden, the only Real Muslim ) تروریسم اسلامی تحت عنوان جلد اول تاریخ گفته نشده اسلام و در ۲۰۰۷ جلد دوم آنرا منتشر می کند. در همین سال از کالیفرنیا به شهر تورنتو در کانادا نقل مکان کرد و سال بعد ماهنامه روشنگر را که یک نشریه رادیکال و ضد مذهبی است به سردبیری خود بنیان می نهد. در سال ۲۰۱۰ کتاب راهکارهای تاریخ، و در ۲۰۱۱ کتاب بازیگران عصر تمدن، کورش، محمد، چنگیز را منتشر می سازد. در ضمن، طی سالهای اخیر بدنبال برنامه های تلویزیونی خود، به یکی از چهره های شناخته شده تلویزیونی در داخل و خارج کشور تبدیل می شود. مضاف بر این، در سال های بعد کتاب زن و سکس در تاریخ در خارج کشور به زبان کردی ترجمه، و سایر کتابهای وی نیز در داخل ایران تماما بطور زیر زمینی متنشر می شوند. در حال حاضر وی چند سالی است که در تورنتوی کانادا زندگی می کند.

در ادامه، بخش دوم فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با سیامک ستوده در روز یک‌شنبه ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ (۹ دیماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پانزده − 12 =