درخواست دیه از سوی امام جمعه مریوان، چهار ماه پس از اعدام زانیار و لقمان مرادی

امام جمعه مریوان، در حالی که چهار ماه از اعدام زانیار و لقمان مرادی، به اتهام “دست‌داشتن در قتل پسرش”، گذشته‌است، با مراجعه به دادگستری تهران خواهان دریافت دیه شده‌است.

به گزارش گذار، حکم اعدام‌ زانیار و لقمان مرادی، سحرگاه شنبه ۱۷ شهریورماه، در حالی اجرا شد که پرونده کیفری‌شان، در دستگاه قضایی ایران باز بوده و علیرغم گذشت بیش از چهار ماه از اعدام این دو زندانی سیاسی، هنوز از محل دفن آنان اطلاعی در دست نیست و اکنون هم امام جمعه مریوان با مراجعه به دادگستری تهران خواهان دریافت دیه پسرش شده‌است.

یک منبع مطلع در خصوص درخواست دیه از سوی امام جمعه مریوان، به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «طی روزهای اخیر امام جمعه مریوان، مصطفی شیرزادی به دادگستری تهران مراجعه کرده و خواهان دریافت دیه پسرش شده‌است».

این منبع افزود: «از سوی دیگر با وجود پیگیری‌های خانواده‌ این دو زندانی سیاسی مبنی بر یافتن محل دفن آن‌ها هنوز قوه قضاییه پاسخی در این خصوص به خانواده‌های زانیار و لقمان مرادی نداده‌است».

وکیل این دو زندانی سیاسی، پیش‌تر گفته بود: “وقتی پرونده زانیار و لقمان مرادی را خواندم زار زار گریستم و اعدام آنان در حالی صورت گرفت که از اول فرودین ماه سال ١٣٩٠ به مدت ٧ سال و نیم در انتظار محاکمه به اتهام قتل ٣ نفر از سلفیان منطقه مریوان بودند. زانیار و لقمان در مرداد ماه سال ١٣٨٨ در مریوان دستگیر شدند و در محاکمه پشت درهای بسته آنهم در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام محاربه محکوم به اعدام شدند.”

صالح نیک‌بخت پیش‌تر به مناسب چهلمین روز اعدام لقمان و زانیار مرادی دل‌نوشته‌ای منتشر کرده و در بخشی از آن آورده بود: «اعدام آنان در حالی صورت گرفت که از اول فرودین ماه سال ١٣٩٠ به مدت ٧ سال و نیم در انتظار محاکمه به اتهام قتل ٣ نفر از سلفیان منطقه مریوان بودند. زانیار و لقمان در مرداد ماه سال ١٣٨٨ در مریوان دستگیر شدند و در محاکمه پشت درهای بسته آنهم در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام محاربه محکوم به اعدام شدند.»

آقای نیکبخت اشاره کرد “وقتی پرونده را خواندم جز متن‌های شبیه به داستان که دیگران نوشته و آنان فقط ذیل آن را امضا کرده بودند هیج دلیلی بر توجه اتهام محاربه به آنان وجود نداشت.”

زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی سه زندانی سیاسی محکوم به اعدام علی‌رغم همه تلاش‌های حقوق بشری و فعالان مدنی برای توقف اجرای حکم‌شان، سحرگاه شنبه ۱۷ شهریورماه ۹۷ در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران اعدام شدند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ طی انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام قریب‌الوقوع زندانیان کرد ایرانی را متوقف کنند. همچنین جوامع بین المللی و حقوق بشر و شمار زیادی از فعالان مدنی طی ماه‌های متمادی با راه انداری کمپین های گوناگون و برگزاری توفان های توییتری، خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی شده بودند.

این سه زندانی سیاسی کُرد، از ابتدای بازداشت از دادرسی عادلانه محروم بودند و بارها ابتدایی‌ترین حقوق قانونی آنها در طول روند دادرسی نقض شد و پس از آن نیز بارها جهت اخذ اعتراف اجباری شکنجه شدند و مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و با فشار نهادهای اطلاعاتی نهایتا حکم این سه زندانی سیاسی اجرا شد.

گفتنی است زانیار و لقمان مرادی، به ترتیب در روزهای ۱۳ و ۱۴ مردادماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوانِ استان کردستان بازداشت شدند و مدت نزدیک به ۹ ماه در «اداره اطلاعات شهر سنندج» مورد بازجویی و انواع شکنجه‌های فیزیکی و روحی قرار گرفتند. آنها سرانجام به «بند ۲۰۹ زندان اوین» منتقل شده و پس از نزدیک به یک ماه و نیم بدون حق ملاقات و تماس با خانواده، بە حکم «قاضی صلواتی» در شعبە ۱۵ «دادگاە انقلاب تهران» در اول دی‌ماە ۱۳۸۹، تحت اعترافات ساختگی زیر شکنجە، به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی» و «دست‌داشتن در قتل پسر امام جمعه‌ی مریوان» به اعدام محکوم شدند. بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.

رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد نیز در تاریخ ٢ تیرماه ٩۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شده بود. این زندانی سیاسی مورخ ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد. نهایتا حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی سه زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اجرا شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج + یازده =