محرومیت از ملاقات یک زوج بهایی در زندان شیراز

دو تن از شهروندان بهایی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز ممنوع الملاقات شدند.

به گزارش گذار، “فرزاد دل‌آرام” و همسرش “روحیه نریمان”، دو تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز که از سوی دادگاه تجدیدنظر شعبه ۱۷ این شهر، مجموعا به سه سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده‌‌‌اند، از ملاقات با خانواده‌های خود محروم شده‌اند.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «این زوج زندانی بنا به دستور مقامات زندان، نمی‌توانند ملاقاتی با خانواده خود داشته باشند و از سوی دیگر حتی اجازه ملاقات با یکدیگر نیز به آن‌ها داده نمی‌شود».

این منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود در ادامه گفت: «این اقدام برای تحت فشار نهادن این زندانیان به آن‌ها اعمال شده‌است».

“فرزاد دل‌آرام” و همسرش “روحیه نریمان” که در دادگاه تجدیدنظر، مجموعا به سه سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده‌بودند، روز دوشنبه ۱۶ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات (پلاک ۱۰۰) منتقل شده‌بودند.

یک منبع مطلع در این ارتباط گفته‌بود: «ماموران امنیتی در حین بازداشت این زوج بهایی، منزل آن‌ها را مورد تفتیش قرار داده و لوازم شخصی‌شان، از جمله تلفن همراه، کتاب‌ها و کامپیوترشان را نیز ضبط کردند.»

گفتنی است این زوج بهایی، پیش‌تر از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ساداتی به اتهام ” تبلیغ علیه نظام و عضویت و تشکیل گروهک‌های غیر قانونی” هر کدام به ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده بودند که در دادگاه تجدیدنظر شعبه ۱۷ شیراز به ریاست قاضی جمشید کشکولی و قاضی محمدرضا حسین‌پور، احکام حبس فرزاد دل‌آرام و روحیه نریمان به ترتیب به یک‌سال، و دو سال و نیم حبس تعزیری کاهش یافت.

این زوج بهایی اهل شیراز که دارای دو فرزند نیز هستند، پیش از این در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۵ از سوی مامورین اداره اطلاعات سپاه بازداشت و منزل آنان به طور کامل مورد بازرسی قرار گرفته بود و پس از ۱۰ روز بازداشت و انجام مراحل بازجویی با قید وثیقه ۳۳۰میلیون تومان از زندان عادل‌آباد شیراز به طور موقت آزاد شده بودند.

فرزاد دل‌آرام و روحیه نریمان از دادگاه تقاضا کرده بودند که احکام به صورت هم‌زمان اجرا نشود تا یکی از والدین بتوانند از کودکانشان نگهداری کنند اما این درخواست مورد قبول دادگاه قرار نگرفت و در تاریخ ۳۰ تیرماه طی حکمی کتبی از ایشان خواسته شد تا جهت اجرای مجازات، خود را به دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی شیراز معرفی کنند.

لازم به توضیح است که این زوج بهایی در پی موج بازداشت بهاییان ساکن شیراز در مهرماه سال ۹۵ دستگیر شده‌بودند.

“فرزاد دلارام و همسرش روحیه نریمان، سروش ایقانی، فرزاد شادمان و همسرش مژگان غلام‌پور، مرجان غلام‌پور، فربد و فرزاد شادمان، پریسا روحی‌زادگان، شمیم اخلاقی و همسرش صهبا فرحبخش، صهبا مصلحی و همسرش عهدیه عنایتی، مهیار سفیدی و همسرش شادی اقدم، ورقا کاویانی، سروش ایقانی و مریم اسلامی، سیامک هنرور و بهاره نوروزی” از جمله افرادی بودند که در مهر ۹۵ بازداشت و سپس با قرار کفالت یا قید وثیقه به صورت موقت آزاد شده‌بودند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، بهاییان ایران از حقوق اولیه ای چون حق تحصیل و کار و تشکیل آزادانه مراسم و اعیاد مذهبی محروم‌اند، بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه ادامه داشته است، تعدادی از رهبران و باورمندان به بهاییت نیز در سال‌های ابتدایی استقرار جمهوری اسلامی، اعدام شده و اموال آنان مصادره شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو + 13 =