گفتگو با سعید اوحدی، برنامه‌سازِ رادیو فرهنگ در سلسله گفتمان‌های هفتگی گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی؛ شنبه ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۷)

سعید اوحدی، برنامه‌ساز و مدیر رادیو فرهنگ، روز شنبه ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۷)، در سلسه گفتمان‌های هفتگی و وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی از کارزار من هم شکنجه شدم صحبت کرد و اینکه این کارزار تا چه میزان مورد توجه قرار گرفته‌است و زندانیان سیاسی و خانواده‌های آن‌ها به این کارزار و چالش پیوسته‌اند و از اعمال شکنجه‌هایی که بر آن‌ها گذشته، گفته‌اند و بیانیه‌ها، نامه‌ها یا فایل‌های صوتی و تصویری گوناگونی در این ارتباط منتشر کرده‌اند.

سعید اوحدی، در برنامه روز شنبه ۱۹ ژانویه برابر با ۲۹ دی‌ماه ۹۷ گفت: «این هفته در رادیو فرهنگ گفتگوهایی در جهت کارزار جهانی من هم شکنجه شدم با چهار مادر داشتیم که اولین آن با خانم فرنگیس مظلوم بود که فرزندش در زندان تهران بزرگ یا همان فشافویه به‌‌سر می‌برد و از مشکلات عمده آن این است که در آن زندان زندانیان سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرایم نگهداری می‌شوند و به مشکلات خانواده آقای عربی اشاره کرده‌اند».

آقای اوحدی در بخش دیگری از این برنامه وبیناری به گفتگوی شیوا محبوبی اشاره کرد: «ایشان هم از کسانی است که کارزار من هم شکنجه شدم فعالیت دارد و از همه زندانیان سیاسی کنونی و سابق خواسته شده در این راستا قدم بردارند».

آقای اوحدی، برنامه‌ساز رادیو فرهنگ در ادامه اضافه‌کرد: «گفتگوی دیگری که در رادیو فرهنگ صورت گرفت در خصوص مادر داغ‌داری است که با مادر دیگری به گفتگو نشسته‌اند نام آن دو، شعله پاکروان و مریم موذن‌زاده است که در خصوص شکنجه‌هایی که بر آقای بروجردی در طول مدت حبس و پس از آن بر وی، پیروانش و همینطور خانواده‌هایشان رفته سخن راندند. از سوی دیگر یک رسانه گفتگویی با مادر سینا قنبری داشت که گفه شد فرزندش طی حوادث خیابانی سال گذشته در زندان کشته شده ولی مقامات قضایی زندان بعدها اعلام کردند که خودکشی کرده، مادر سینا قنبری می‌گوید که فرزندم خودکشی نکرده، بلکه او را در زندان حلق‌آویز کرده‌اند و او کشته‌شده‌است».

آقای اوحدی، در ادامه به کشته‌شدن وحید حیدری اشاره کرده که در بازداشت‌گاه به قتل رسید، اما به خانواده‌اش گفتند که به دلیل مواد مخدر فوت کرده است.

وی در ادامه به اسامی افرادی اشاره کرد که در زندان‌های حاکمیت اسلامی در زندان به طرق مختلف کشته‌شده‌اند، اما اعلام کرده‌اند که همه آن‌ها خودکشی کرده‌اند(شده‌اند).

سعید اوحدی در انتهای این گفتگو به بخش یادها و ماندگارها در رادیو فرهنگ اشاره کرد.

شما می‌توانید با مراجعه به این بخش و همینطور قسمت قصه‌خوانی و شاهنامه و گرانمایگان سخن‌ور مراجعه کنید.

سعید اوحدی، برنامه‌ساز و مدیر رادیو فرهنگ، ساکن گوتنبرگ سوئد است که یک‌شنبه هر هفته برنامه‌ رادیویی او با کمک چند فعال حقوق بشر ساخته و به صورت زنده در سراسر دنیا پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ، هر هفته‌ گفت‌وشنودهایی با خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشر در سراسر جهان دارد و همینطور در این رادیو، بخش‌هایی هم به مطالب فرهنگی، اجتماعی، طنز هفتگی و ورزشی اختصاص یافته‌است.

در ادامه، گفته‌های سعید اوحدی، برنامه ساز و مدیر رادیو فرهنگ در روز شنبه ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های تصویری سلسله گفتمان‌های گذار را در تلگرام و اینستاگرام گذار دنبال کنید.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دوازده − چهار =