همسر بهفر لاله‌زاری، زندانی سیاسی بازداشت شد

همسر بهفر لاله‌زاری، زندانی سیاسی و حقوق‌دانِ محبوس در زندان اوین بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش گذار، رضوان خان‌بیگی، همسر بهفر لاله‌زاری، زندانی سیاسی و حقوق‌دانِ محبوس در زندان اوین اواخر دی‌ماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به رادیو فرهنگ گفت:‌ «در پیگیری‌های به عمل‌ آمده اتهام خانم بیگی، “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده که توسط بازپرس شعبه ۲ دادسرای اوین به وی تفهیم اتهام شده و از قبول وثیقه برای وی خودداری کرده است.»

این منبع افزود: «رضوان خان بیگی همسر بهفر لاله زاری با حداقل ۲ نفر دیگر اواخر دی ماه بازداشت شدند و هویت همراهان وی احراز نشده‌است، اما پرونده مشترکشان به دادگاه انقلاب ارسال شده است».

رضوان خان بیگی هم اکنون در بند زنان زندان اوین نگهداری می‌شود.

بهفر لاله‌زاری، زندانی سیاسی و حقوق‌دان محبوس در بند ۸ زندان اوین که از مهرماه ۹۶ به اتهامات “اهانت به دین اسلام و مقدسات از طریق مطبوعات و توهین به رهبری” در زندان بسر می‌برد، کماکان از حق درمان محروم است و وضعیت جسمی او وخیم گزارش شده‌است. گفته شده با وجود ابتلا به بیماری‌های تنفسی و مشکلات ریوی و تشدید بیماری پوستی وی، مسئولان زندان اوین از اعزام او به مراکز درمانی جلوگیری می‌کنند.

بهفر لاله‌زاری زندانی محبوس در زندان اوین به دلیل نقد قانون اساسی در صفحات اجتماعی و با اتهامات اهانت به دین اسلام و مقدسات از طریق مطبوعات و توهین به رهبری از سوی قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به تحمل ۵ سال حبس محکوم و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیتش است.

بر اساس گزارش پلیس فتا در سال ۹۳ لاله زاری به دادگاه انقلاب احضار شد و پس از سه ماه توسط دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به مدت سه هفته در بازداشت بود. وی با تامین وثیقه بطور موقت آزاد شده‌بود.

پرونده او پس از آزادی موقت از بازداشتگاه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و قاضی محمد مقیسه در تابستان ۱۳۹۴ بهفر لاله زاری را به اتهام توهین به مقدسات به پنج سال و به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی نیز به دو سال زندان محکوم کرد.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر در شهریور ۱۳۹۶ حکم را تایید کرد و با استناد به قانون تجمیع اتهامات، اجرای احکام دستور اجرای بزرگ‌ترین اتهام یعنی پنج سال زندان مرتبط با توهین به مقدسات را صادر کرد.

این زندانی سیاسی پس از احضار برای اجرای حکم در ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۶ و صدور مهلت پنج روزه، ۲۷ مهر ماه خود را به دادسرا معرفی کرد.

مصداق اتهامات بهفر لاله‌زاری به روایت نزدیکانش نوشته ای دو صفحه ای از ایشان در نقد قانون، توهین به مقدسات است که در صفحات اجتماعی منتشر کرده بود.

«نزدیکان آقای لاله زاری با اشاره به اینکه در نوشته متن دو صفحه ای که در نقد این قانون به هیچ یک از مقدسات اهانتی نکرده است تاکید کردند “علی‌رغم وجود ادله کافی برای اثبات جرم این اتهامات در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شده است.»

بهفر لاله زادری هم اکنون در بند ۸ سالن زندان اوین گذران حبس می‌کند و وضعیت جسمی وی وخیم گزارش شده است، به طوری در ایام حبس چندین بار دچار خونریزی معده و حملات تنفسی (آسمی) شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

14 + 17 =