فریبرز رئیس‌دانا: “هفتاد درصد کارگران ایران زیر خط فقر زندگی می کنند”

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان باسابقه و مشهور ایرانی گفت که بر اساس محاسبات من چیزی حدود ۷۰ درصد از کارگران در عین حال که تعداد کل کارگران به ۱۴ میلیون نفر می‌رسد، زیر خط فقر مطلق (۳ میلیون و ۳۳۴ هزار تومان) هستند.

با اشاره به وجود بیکاری و نبود تشکل‌های مستقل کارگری و تشکل‌های قدرتمند کارفرمایی در این کشور و گرایش دولت به نفع کارفرماها، به خبرگزاری کار ایران «ایلنا» می‌گوید: “آمارهایی که دولت از تورم می دهد درست نیست. تاکنون برای سال‌های متمادی حداقل دستمزد کمتر از نرخ تورم واقعی بالا رفته است. محاسبه حداقل دستمزد به گونه‌ای بوده که بخش زیادی از کارگران را زیر خط فقر مطلق نگاه داشته است.

برای رهایی کارگران ازخط فقر باید افزایش دستمزد به‌صورت علمی ایجاد شود. برای یک خانوار ۳٫۵ نفری باید شرایطی به وجود بیاید که حداقل دستمزد برای کارگران از ۳٫۷ میلیون تومان پایین‌تر نیاید و تعداد کارگران محروم زیر خط فقر بیش از این گسترش پیدا نکند.

برای سال ۹۸ باید پایه حقوقی که حدود یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان است، به بالای ۲ میلیون تومان برسد که اگر حق مسکن، اولاد و غیره هم به آن اضافه شود، بتواند نزدیک به خط فقر مطلق را نشان بگیرد. اما با وجود بیکاری و شرایطی که این بیکاری تحمیل می‌کند، این رقم‌ها هم در عمل تحقق پیدا نمی‌کند”.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × یک =