مجید دارابیگی در نشست وبیناری گذار؛ “وجوه مشترک خود را برجسته کنیم و متحدین خود را درون جامعه بیابیم”

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، نویسنده و پژوهشگر، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در روز یک‌شنبه ۲۷ ژانویه ۲۰۱۹ (۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۷)، بر افزایش گفتگو میان احزاب و جمع‌های گوناگون تاکید کرد و برجسته کردن وجوه مشترک را به عنوان راه‌کاری برای گذار به دموکراسی دانست.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، روز یک‌شنبه ۲۷ ژانویه ۲۰۱۹ (۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

از نظر مجید دارابیگی، مبارزه باید توده‌ای شود و گذار به دموکراسی نیاز به قهرمان توده‌ای دارد و نه قهرمانیِ فردی.

او می‌گوید: «در مبارزه باید تلاش کرد که از قهرمان‌سازی پرهیز شود».

“انحلال سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، بخش امنیتی قوه قضاییه و برکناری تمام افرادی که پس از انقلاب با مدارک حوزه قاضی شدند”، از جمله مواردی بود که آقای دارابیگی به آن‌ها برای گذار از استبداد اشاره‌کرد.

این کنشگر سیاسی گفت: «در این شرایط باید بپرسیم که از کجا شروع کنیم و کجا را هدف قرار دهیم که توده مردم را به آن‌جا بکشد. ما در خارج از کشور امکان دیالوگ بیشتری داریم، همین دیالوگی که اینجا داریم، باید بین همه جریان‌ها باشد و باید وجوه مشترک خود را برجسته کنیم. ما باید متحدین خود را درون جامعه بیابیم».

مجید داربیگی گفت: «ملیت‌های تحت ستم از متحد‌های جدی ما هستند. ما باید بین جمع‌های خود گفتگوهایمان را گسترش دهیم و صحبت نیروهای جوان را نیز بشنویم».

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، نویسنده و پژوهشگر، اهل کرندِ کرمانشاه است، و نیز مدرس دانشگاه‌های ایران، و وکیل پایه یک دادگستری بوده است و از اوان دانشجویی فعال سیاسی و تحول‌خواه بوده و به همین دلیل در دو حکومت شاه و حکومت اسلامی زندانی سیاسی بوده‌ است. وی نویسنده کتاب‌های گذری بر زندان شاه در بیش از ۵۰۰ صفحه و جمهوری زندان‌ها – پژوهشی در شکنجه، بازجوئی‌ها و فجایع دوران جمهوری اسلامی به ویژه دهه ۶۰  – (در دو جلد) بالغ بر ۷۰۰ صفحه است.

مجید دارابیگی، نویسنده صدها پژوهش و مقاله‌های سیاسی و دانشگاهی در ایران و خارج از کشور است. او هم‌اکنون در آلمان اقامت داشته و همچنان به کوشش در راه آزادی و استقلال و عدالت اجتماعی ادامه می‌دهد.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان مجید دارابیگی، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۷ ژانویه ۲۰۱۹ (۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

برای اطلاع از نشست وبیناری بعدی به این آدرس مراجعه کنید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 4 =