تداوم بازداشت و بی‌خبری از امیر امیرقلی زندانی سیاسی سابق

از امیر (علی) امیرقلی، فعال کارگری و عضو تحریریه نشریه «گام» که روز ۲۶ دی‌ماه در بابلسر بازداشت شده‌بود، اطلاع درستی در دست نیست.

تا کنون تلاش خانواده امیر امیرقلی که پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شده، برای ملاقات با او نتیجه‌ای در پی نداشته‌است. آقای امیرقلی به دیابت مبتلاست و بنا به گفته خانواده‌اش، روزانه نیاز به تزریق ۴ نوبت انسولین دارد که همین موضوع نگرانی نزدیکان او را نسبت به وضعیتش بیشتر کرده‌است.

آقای امیرقلی، عضو تحریریه نشریه گام، پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شد و کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیش از این خبر انتقال او به زندان اوین را منتشر کرده‌بود.

تا کنون چند تن دیگر از اعضای نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی «گام»، که سلسله یادداشت‌هایی را با موضوع‌های کارگری و در پیوند با اعتراض‌های اخیر در ایران منتشر می‌کرد، بازداشت شده‌اند. از جمله می‌توان به  بازداشت، امیرحسین محمدی‌فرد و همسرش ساناز اله یاری و عسل محمدی اشاره‌کرد. عسل محمدی، روز ۱۵ دی‌ماه ۹۷، با تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اهواز آزاد شد، ولی سایر این افراد کماکان در بازداشت به‌سر می‌برند. آقای محمدی‌فر و همسرش چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ بازداشت شده‌اند.

امیر (علی) امیرقلی فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق پیش از این در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

جلسه دادگاه تجدیدنظر این زندانی سیاسی مورخ ۱۳ مردادماه سال ۹۵ برگزار شد و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با قضاوت «قاضی قمی‌زاده» حکم ۱۹ سال و شش‌ماه حبس امیر (علی)امیرقلی را به ۸ سال زندان کاهش داد.

بر اساس این حکم، آقای امیرقلی از اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تبرئه و به اتهامات «توهین به ائمه اطهار» به ۵ سال، «توهین به امام و رهبری» به ۱ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال و جمعاً به ۸ سال حبس محکوم شد که البته این حکم  تجمیع و قرار شد پنج سال آن اجراییشود؛ در زمان تحمل دوران حبس، به خاطر اعطای عفو نوروزی محکومیت آقای امیرقلی به دوسال و نیم حبس کاهش یافت.

او نهایتا روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، با اتمام محکومیت از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

20 + 7 =